Ráno 21. května nás přivítalo krásné počasí, a tak se na nádraží v Košicích sešly „skalní“ účastnice menších výletů (mladší důchodkyně). Bylo nás 12 a přímo v Marku­šovcích se k nám přidal 1 muž – nový člen.
Markušovce jsme si vybrali, nejenom proto, že jsou poměrně blízko Košic, na zámku krátký čas dlel i Jan Amos Komenský, kde jeho zeť byl učitelem. Cestou jsme viděly z vlaku místa, kde stál Richnavský hrad, který v 15. století byl obsazen vojsky Jana Jiskry z Brandýsa, v dálce jsme viděli i Spišský hrad.
Po prohlídce starostlivě opatrovaného zámku a po procházce krásným zámeckým parkem nás průvodce seznámil se vznikem letohrádku Dardanely, kde je nyní shromážděno mnoho starých klávesových nástrojů. Byly jsme unesené krásným koncertním sálem. Průvodce nás vybídl, abychom si vyzkoušely více než 200 let staré, ale funkční piano. Paní Babjáková zahrála Smetanovu Luisinu polku. Tím jsme si mohli představit skvělou atmosféru zde pořádaných koncertů.
Při kávičce v místní restauraci paní Babjáková nám přiblížila dějiny Spiše, spišských měst, kolonizaci Spiše Němci, ale i působení českých učitelů na Spiši, a zašlou slávu důlního a hutnického řemesla na Spiši. A jelikož Češi mají rádi turistiku, nabídla tipy na další turistické výlety na Spiš.

Foto z výletu
Klubové akceNáš cíl: zámek Markušovce