V aspoň symbolicky zasněženém nebo spíš ojíněném čase letošní třetí adventní neděle se v košickém Domě umění sešla víc než pětistovka návštěvníků tradičního programu Českého spolku v Košicích – České Vánoce 2016. Program měl osvědčený ráz slavnostního koncertu provázeného slovy českých básníků. Na podiu se představila padesátka účinkujících.
Atmosféru vánočního očekávání navodil už úvod programu – šestihlasý vokál ženského sboru, imitující zvuk desítek rozezvučených zvonků a zvonů, nesoucí se do tmy, v níž probleskovala jen světla několika lucerniček a Vrchlického báseň Vánoce. Skutečně profesionálním výkonem potom atmosféru umocnil LenArt Quartet s přednesem třetí části kvartetu Bedřicha Smetany Z mého života. Jak by ne, vždyť jsou to členové Státní filharmonie v Košicích.
V dalším programu se střídala skvělá vystoupení sólistů Opery Státního divadla v Košicích Mariána Lukáče (Lucio Dalla: Caruso) a Antona Baculíka (Franz Schubert: Mille Cherubi ni in Coro) i sopranistky Alžbety Smolinkové (Jaroslav Křička: Tiše zpívá a Láska z cyklu Mé touhy, Jakub Jan Ryba: Rozmilý slavíčku) se zcela novým vánočním programem Ženského sboru Českého spolku v Košicích. A bylo skutečně čím potěšit uši i duši. Confitebor Tibi Domine Františka Xavera Brixiho, Mozartovo Ave verum corpus, známé Bílé Vánoce Irvinga Berlina i česká Narodil se Kristus Pán ve zvláštní, velmi působivé úpravě nového sbormistra Jána Drietomského.
Krásně znělo i Ave Maria Jacoba Arcadelta a anglický evergreen Williama Dixe, nám spíše známý ve slovenské verzi Pavla Habery Madona s dieťaťom, v níž sbor doprovodil sopranistku Alžbetu Smolinkovou a altistku Barboru Sopkovou.
Hudba a písně, Jaroslav Vrchlický, Jan Skácel, Fráňa Šrámek a jejich vánoční verše v podání Petra Vilhana, dvě krátké části z knihy Pročpohádky Marie Korandové Majtánové a báseň Jaroslava Seiferta v přednesu Emy Salokové i zcela suverenní výkon obou mladých, ale už osvědčených moderátorů Katky Hrabánkové a Kristiána Tomča, hra Komorního smyčcového studentského sdružení, excelentní výkon klavíristky a varhanistky Zuzany Žegleňové a vše ovládající a přesvědčivý výkon dirigenta Jána Drietomského, to zcela přirozeně vytvořilo jeden harmonický, dojímavý celek krásy slova a hudby. My, co jsme stáli na podiu, jsme velmi intenzivně vnímali soustředěnou pozornost skvělého publika, které každý výkon odměňovalo velkým potleskem.
Program pomalu spěl ke konci, ve kterém na posluchače i na interprety ještě čekala dvě krásná hudební díla. Zakladatel francouzské varhanní školy César Franck napsal své Alleluia skutečně mistrovsky a sbor i obě výše jmenované sólistky, které doplnila ještě Eva Nováková si interpretaci této skladby také naplno užili. A potom zazněla ve slovenské premiéře Vánoční mše ve starém slohu, dílo současného moravského skladatele Víta Trumpeše, jehož úpravu pro dva mužské sólové hlasy, ženský sbor, smyčce a varhany autor věnoval Ženskému sboru Českého spolku v Košicích. A v té chvíli jakoby se zastavil čas a všichni účinkující byli jedno srdce a jedna duše a publikum snad ani nedýchalo. Za tyhle hvězdné chvilky stojí celá několikaměsíční tvrdá příprava vánočního koncertu. Novoroční vinš malé Ninky Drutarovské a nikdy nechybějící Tichá noc celý, téměř dvouhodinový program uzavřely. Tak, milí účinkující v téhle chvíli přijměte moje osobní uznání a přání požehnaných Vánoc a šťastného roku 2017. Za tu krásu, kterou umíme všichni společně vytvořit, vám patří moje láska a vděčnost.

Dagmar Takácsová

Společenská kronikaČeské Vánoce 2016 v Košicích