České europlatidlo očima dětí
aneb originální návrh europlatidla

Každý rok v jarních měsících organizuje Český spolek v Košicích malířské sympózium pro děti a vnoučata našich členů. Je to víkend plný barev a štětců, na kterém vznikají pod vedením sourozenců Martiny, Ivana a Tomáše Čepkových opravdu krásné práce, které bývají prezentovány na výstavě Miniimprese, jež se stala téměř tradiční součástí Dnů české kultury.
Letos jsme se rozhodli sympózium vynechat a najít nové talenty pro další ročníky. Proto byla v květnu vyhlášena soutěž, jejíž námět vymyslel Ivan již vloni právě na výstavě Miniimprese.
Doma se ale dětičkám nechtělo velmi malovat, možná se k nim z úst rodičů a prarodičů ani nedostala informace o soutěži. A je to opravdu velká škoda – každý z rodičů by měl být myslím rád, že děti mají možnost ukázat jaké jsou šikovné. Že mají možnost sejít se s výtvarníky a naučit se něco nového. A ne takové akce prostě ignorovat. Když do naší kanceláře za dva měsíce nedonesl nikdo žádnou práci, vzali jsme aktivitu do našich rukou a zařadili navrhování europlatidla do táborových programů. A to jak v táboře pro děti, tak i v táboře pro mládež. Byl to opravdu dobrý nápad.
Vyplnili jsme den plný deště barvičkami a z dětských rukou dostali krásné práce plné fantazie a barev. Na fotografiích, které vidíte na úvodním panelu výstavy, můžete vidět jak děti usilovně pracovaly, jak se jim malování a kreativní práce líbila.
Když si prohlédnete naši výstavu, možná budete souhlasit se mnou, že kdyby nebyla všechna europlatidla stejná, ale dal se prostor fantazii dětí, bylo by v našich peněženkách barevněji a veseleji. Možná by se nám i lépe šetřilo, každý by chtěl mít peněženku plnou obrázků.
Krásné, originální práce hodnotili sourozenci Martina, Tomáš a Ivan Čepkovi. Všichni měli být během vernisáže s námi, ale Ivan musel odcestovat do Prahy, Tomáš onemocněl (ani výtvarníkům se chřipka nevyhýbá) a tak situaci zachránila alespoň Martina, která dětem předala ceny i za své bratry. S některými, především těmi nejmladšími si popovídala o malování. Prostě jsme spolu prožili opravdu příjemné odpoledne.
Ráda bych vás seznámila i s výsledky soutěže, ale ještě před tím budu trochu kritická. Je mi opravdu líto, že si pro ceny, které si děti opravdu zasloužily, nepřišly všechny. Myslím, že hodinka během podzimních prázdnin by nikoho nezabila. Vím, začínal víkend, kdy měl téměř každý v plánu i návštěvu hřbitova a zapalování svíček, ale vernisáž byla v pátek odpoledne ! A nevěřím tomu, že si všichni vybrali právě tento den a tuto hodinu k uctívání památky svých zesnulých rodinných příslušníků. Tím bych chtěla říct, že vaše děti a vnoučata jsou vaše budoucnost a o tu by jste se měli všichni starat tím, že ukážete zájem o jejich činnost, třeba jen hodinkou na vernisáži. Aby se potom nestalo, že se přestanou snažit úplně, stanou se z nich peciválové a lenoši bez jakéhokoliv zájmu o kulturu, umění nebo i sport. Protože právě tam náš svět směřuje a je to opravdu na zamyšlení. Byla by to škoda!
Každopádně, kdo na vernisáži byl určitě nemusel litovat. Úvodem jsme si vyslechli skladbu zahranou na trubce Janíkem, pak krátké čtení, vyhlášení výsledku a rozdání krásných knižních cen, které pro tuto soutěž věnoval Československý ústav zahraniční. Oči každého pohladila procházka výstavou a aby nikdo neodcházel s prázdným žaludkem, mohl si zobnout něco málo z připraveného pohoštění.

Hodnocení europlatidla probíhalo ve třech kategoriích:

Nejmladší kategorie byla pro děti ve věku 5-7 let:

• 1. místo – Tomáš Varga
  • 2. místo – Adam Vlček
  • 3. místo – Saška Skálová

Starší kategorie byla určena dětem ve věku 8 – 11 let:

• 1. místo – Lenka Hutláková
  • 2. místo – Miško Kahan
  • 3. místo – Andrea Hardoňová

V této kategorii bylo účastníku víc, proto bylo uděleno ještě pět čestných uznání:

• Dávid Sidor
  • Danko Majerský
  • Patrícia Ignáthová
  • Nikola Mullerová
  • Lukáš Sládek

Nejstarší kategorie patří vlastně už mládežníkům ve věku 12 – 15 let:

• 1. místo – Zuzana Smrigová
  • 2. místo – Petra Hardoňová
  • 3. místo – Kristína Baňasová

I tu bylo uděleno pět čestných uznání:

• Timea Olhová
  • Dávid Slivkár
  • Miška Pachová
  • Saša Sládeková
  • Marika Tamašová

Děti, které se účastnily mládežnického tábora kreslily i bylinky, což původně nebylo součástí soutěže, ale tyto obrázky nás zaujaly natolik, že jsme je zařadili do naši soutěže a také je můžete vidět na výstavě.

Oceněny byly tri děti:

• 3. místo – Vlaďka Petrušová
  • 2. místo – Kristína Baňasová
  • 1. místo – Dávid Harmata
Pro děti a mládežČeské europlatidlo očima dětí