Proč tato dvě jména spolu? Básník, spisovatel a velká herečka? Nezapomenutelná zůstává v paměti nás starších životní filmová role naší vynikající herečky minulého století ve filmu Měsíc nad řekou. A tento film byl zfilmován právě podle povídky Fráni Šrámka.

Fráňa Šrámek *19. ledna 1877 – † 1. ledna 1952
Narodil se v Sobotce, kde prožil své mládí. Do tohoto kraje se v stáří a v samotě často vracel. Tento krásný kraj – Český ráj – je krajinou, ve které se odehrávají příběhy postav jeho díla. Ne nadarmo je nazývaný „Šrámkovým krajem“. Městem, ve kterém se odehrává jedno z jeho zfilmovaných děl Měsíc nad řekou je Písek. Šrámek tam vystudoval gymnázium. Potom odešel do Prahy na studia práva, které nedokončil. Stal se publicistou a literátem. V Praze se jako literát připojil ke skupině S. K. Neumana, později se sblížil s lidmi kolem Karla Čapka. Po dobu 2. světové války na protest proti fašizmu nevycházel z domu. Po válce žil samotářsky. Mimo návštěv rodného kraje žil v ústraní a osamoceně.
Jeho tvorba byla ovlivněna impresionismem a byla levicově zaměřena. Měla výrazný vliv na mladou generaci mezi válkami. Základními tématy díla byla příroda, odpor proti válce a milostný vztah mladých lidí, neschopných se podřídit konvencím.
Básnické sbírky: Modrý a rudý, Splav, Ještě zní, Života bído, přec tě mám rád.
Romány: Stříbrný vítr, Tělo, Past, Křižovatky, Rány růže.
Povídkové knihy: Sláva života, Žasnoucí voják, Klavír a housle.
Divadelní hry: Měsíc nad řekou, Červen, Luna, Zvony, Léto…
Šrámkovo dílo silně oslovilo poeta českého filmu režiséra Václava Kršku. V padesátých letech, kdy většinou na filmových plátnech vídali jsme budovatelské filmy působily Krškovy filmy ovlivněné kouzlem Šrámkovy poetiky jako osvěžení.

Dana Medřická * 11. 7. 1920 – † 21. 1. 1983
O životě a díle naší věhlasné herečky pro nás připravila přednášku Eva Timcsáková.
Již od své první návštěvy divadla v šesti letech toužila se stát herečkou. Po skončení gymnázia nastoupila na konzervatoř, ale tu nedokončila a nastoupila na jaře 1940 do svého prvního angažmá v Brně. Následovalo angažmá v Plzni a ještě před koncem války odešla do Prahy. První velký úspěch ji přinesla role Slávky Hlubinové v Měsíci nad řekou.
V letech 1954 až 1959 působí na scéně Městských divadel pražských a od roku 1959 až do své smrti roku 1983 na prknech Národního divadla. Zde ztvárnila desítky různorodých postav, které se vyznačovaly neokázalostí, prostou a jedinečnou schopností vystihnout komické i tragikomické charaktery. Bylo by dlouhé vyjmenovávat její divadelní postavy, ale nesmíme opominout roli v již vzpomenutém Měsíci nad řekou, roli ve hře Tramvaj do stanice Touha, titulní roli v Matce Kuráži, ale především roli v Kočičí hře. Zásluhou Dany Medřické měla Kočičí hra v Národním divadle 403 repríz. I když herečka dala přednost divadlu před filmem a televizí, vytvořila na 500 filmových rolí a její postava doktorky Fastové v Nemocnici na okraji města nebo postavy z jiných televizních seriálů jsou   důkazem jejího velkého herectví.
V roce 1979 zemřel její celoživotní partner Václav Vydra, který patřil do herecké dynastie Vydrů. Dana Medřická brala všechny své role na jevišti, ale i v životě vážně a zodpovědně, zapomínala jen sama na sebe. Jejímu „babímu létu“ – vztahu se Španělem Artemiem, který v padesátých letech žil v Praze a patřil tehdy k jejím obdivovatelům, nebylo už dopřáno mnoho času. Manželství trvalo jen něco přes rok. Zemřela na selhání srdce.
Když píšu tuto krátkou vzpomínku na jednu z mých nejoblíbenějších hereček, mám pocit, že je těžké napsat jakékoliv vyznání tak, abych vystihla osobnost a herectví této ženy. Ale mám pocit, že jí hodně dlužíme.
Proto jsme si na Danu Medřickou a Fráňu Šrámka v našem společenském klubu připomněli filmem z roku 1953 Měsíc nad řekou.

Miluše Babjáková

Klubové akceOhlédnutí za Fráňou Šrámkem a Danou Medřickou