Načítám Akce

• akce již proběhla.

Druhý život Vendulky V.

7. října 2020 @ 8:00 - 30. října 2020 @ 19:30

Když známý československý fotograf Jan Lukas zmáčkl spoušť svého aparátu, mělo Vendulce Voglové zbývat několik měsíců života. Fotografie, která později udělala z dvanáctiletého děvčete symbol holokaustu, přitom nemusela vůbec vzniknout. Vendulka byla Židovka a Lukas se bál konspiračně pořízené snímky vyvolat. Kdyby u něj nacisté fotografii našli, skončil by stejně jako Vendulka a její rodina v koncentráku. Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi podařilo Vendulku Voglovou najít v USA, kam po válce emigrovala, a přesvědčit ji, aby o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla.

Příběh Vendulky není jen osudem jedné židovské dívky, která přežila Terezín, Osvětim i pochod smrti a nakonec musela utéct ze svého domova před komunistickou totalitou. Je to příběh českého dvacátého století.
Jiří Padevět, spisovatel

Ondřej Kundra skvěle zachytil okamžiky ze života Jana Lukase, s nímž jsem prožil kousek života, a oné Vendulky, kterou jsem viděl kdysi na fotce, nachystanou k cestě do neznáma. Její odevzdanost a klid mě tehdy dojaly. Dnes mám pocit, že jsem tuhle knihu od té doby potřeboval.
Jiří Suchý, divadelník, spisovatel a básník

Zahájení:
7. října 2020 @ 8:00