Načítám Akce

• akce již proběhla.

Slovo domova – Karel Václav Rais

27. února 2020 @ 15:00 - 17:00

Český spisovatel Karel Václav Rais patřící k předním představitelům kritického realismu. Narodil se 4. 1. 1859 v obci u Nové Paky. Vystudoval pedagogiku v Jičíně. Poté působil jako učitel na Hlinecku a také zastával funkci ředitele na dívčí měšťanské škole. Zde vytvořil většinu svých děl.
Jeho prvním literárním dílem byly básně a drobná próza pro mládež. Snažil se v ní vychovávat mládež k mravní bezúhonnosti. V této tvorbě je znát vliv Jana Nerudy a Svatopluka Čecha. Až počátkem devadesátých let začal Rais psát prózu z prostředí venkovského lidu na Českomoravské vrchovině. Jeho hrdinové byli většinou lidé toužící po panském životě a penězích.
Rais ve své tvorbě zdůrazňuje střety tradičního a moderního způsobu života, které někdy zapříčinily rozpad rodinných vztahů.
Karel Václav Rais zemřel 8. 7. 1926 v Praze.

Tak praví stručný životopis ze stránky Databáze knih. Když chcete vědět o K. V. Raisovi víc, když chcete sdílet své čtenářské zkušenosti s jeho dílem, rádi vás uvítáme v klubu Českého spolku v Košicích 27. února v 15:00.

Akce je součástí projektu Slovo domova.

Datum:
27. února 2020