Na podzim 20. října 2011 v rámci projektu Už vím, co budu číst uspořádal Český spolek v Košicích (garant Eva Balušíková) besedu o malíři a spisovateli Josefu Čapkovi. Promítané reprodukce jeho obrazů byly tak působivé, že zaujaly většinu účastníků. Bylo by škoda, kdyby jeho malířské dílo přešlo jen tak krátkou prezentací.
Proto jsme se s odstupem času rozhodli znovu oživit tyto obrázky výstavou 29 reprodukcí jeho nejkrásnějších obrazů jako poctu tomuto českému malíři, grafiku, ilustrátorovi, scénografovi, spisovateli a výtvarnému kritikovi. Výstava byla otevřena návštěvníkům Českého spolku 7. února 2012.
Josef Čapek, bratr neméně významného a všestranného umělce Karla Čapka, se narodil 23. 3. 1887 v Hronově. Spolu se svým bratrem vyryli v českém umění tak hlubokou brázdu, pro kterou je můžeme bez nadsázky zařadit mezi velikány českého umění.
Josef Čapek ve své malířské tvorbě vyšel z francouzské malby doby pocézanovské, záhy však podlehl kubizmu. V obrazech se sociální a městskou tematikou nalezl osobitou malířskou skratku se silným emocionálním nábojem. Věnoval se též krajinomalbě a dětským motivům. Psal také pohádky pro děti (Povídání o pejskovi a kočičce) a spolu se svým bratrem také divadelní hry (Ze života hmyzu). Je také autorem slova robot, který bratr Karel použil ve svém známém díle RUR.
Úspěšné bratry po mimořádně plodném a všestranném životě čekal nešťastný osud. Karel zemřel na zápal plic již v roce 1939, takže válku, proti níž ve svém díle tak bojoval, už na štěstí neviděl. Jeho bratr Josef však skončil v nacistickém koncentračním táboře, kde také někdy v dubnu 1945 zemřel. Jeho tělo se nikdy nenašlo. Zato jeho dílo a odkaz se stali nasmrtelnými. Obrazy, které po něm zůstaly, dočkaly se věčného obdivu a naplňují jeho slova: „Nejprve třeba míti obrazu plné srdce, aby pak mohly býti plné oči.“

Vzpomínka na malířské dílo Josefa Čapka je přístupná každému návštěvníkovi Českého spolku v Košicích na Hlavní 70 až do konce března 2012.

Ing. Jiří Gregorek

Česká kultura v malémVzpomínka na Josefa Čapka v Českém spolku