První dekádu června uzavírá Český spolek v Košicích už tradičně setkáním svých členů a příznivců na Zahradní slavnosti. I letos – stejně jako loni – bylo naším hostitelem České centrum v Košicích, jehož zahrada působí jako oáza klidu a pohody.
Díky garantce projektu Aleně Királyové měli hosté opět vynikající hudební zážitek. Program letošní zahradní slavnosti patřil klasické hudbě.
Už vystoupení dámského komorního tria Tenerezza, což v překladu znamená něžná, předznamenalo vysokou úroveň programu. Láska k hudbě spojila před čtyřmi lety tři mladé dámy Danu Leščenkovou, Blanku Pavlovičovou a Julii Grejtákovou. A láska k hudbě jim taky velí hrát pro radost – neúčastnily se dosud žádné soutěžní přehlídky. Spolupracují s rádiem Regina, jsou známy na východním i středním Slovensku a před dvěma lety spolupracovaly na interpretaci Oratoria mladého slovenského skladatele Mareka Piačeka. V podání ženského komorního tria Tenerezza zazněly skladby Antonína Dvořáka, Rudolfa Frimla, Andrew Lloyd Webera a závěrečná temperamentní píseň Ilony z operety Cikánská láska. Hosté ocenili výkon ženského tria mohutným potleskem.
Pro Ženský sbor Českého spolku v Košicích, o kterém se dočtete více v samostatné části našeho webu, bývá zahradní koncert příležitostí předvést něco ze svého bohatého repertoáru. Sbor, který už dvanáct let přináší svým posluchačům radost z poslechu vynikající hudby jako jediný umělecký soubor reprezentuje českou menšinu na Slovensku, ale také v zahraničí. Pod vedením Karola Petrócziho zazpíval v první části svého vystoupení směs upravených lidových písní od Antonína Dvořáka, Petra Ebena, Ondřeje Halmy a Jana Maláta. Předěl tvořila romantická píseň France Schuberta Lindenbaum (Lípa), která měla veliký úspěch na nedávném zájezdu Ženského sboru do Rakouska a kterou sbor předvedl v originále. Vybrané písně z tvorby Antonína Dvořáka pak výtečně orámovaly závěrečnou část vystoupení Ženského sboru.
Druhou část zahradní slavnosti tvořili hosté sami. Pro mnohé z návštěvníků je to jedna z mála příležitostí setkat se a pohovořit s přáteli. O oblibě zahradní slavnosti svědčí i fakt, že se na ní rok od roku setkává více lidí. Nebylo tomu jinak ani letos. Dobrou náladu a pohodu umocňovala skupina Pavelčákovci, již osvědčené trio, které nabídlo hostům přehršel převážně českých hitů z posledních desetiletí.
Hosté zahradní slavnosti ocenili výbornou organizaci a atmosféru setkání, ke které jistě přispělo i překvapivě hezké počasí a výborné víno z tokajských sklípků. V družném hovoru setrvali až téměř do setmění.
Když jste chyběli, máme pro vás dobrou zprávu – příští rok bude určite zahradní slavnost opět. Těšíme se na setkání s vámi.

Jiří Zaťovič
foto: Václav Sedlatý