Načítám Akce

• akce již proběhla.

Labyrint světa – Jan Amos Komenský, Miroslav Huptych

8. září 2021 @ 8:00 - 4. října 2021 @ 17:00

V Labyrintu světa a ráji srdce, nejznámějším díle Jana Amose Komenského, putuje hlavní hrdina městem, jehož podoba slouží autorovi jako alegorický obraz světa. Spojení městského útvaru s vyprávěním symbolického příběhu nabízí zajímavou inspiraci pro plánovanou revitalizaci Komenského náměstí. Kurátor výstavy Jaroslav Anděl propojil nadčasové pasáže Komenského textu s kolážové ilustracemi českého grafika Miroslava Huptycha.

„Určitou ironií je skutečnost, že v našem světě často dominují praxe a principy, které jsou v přímém rozporu s Komenského zásadami a doporučeními. Komenského kritika společnosti představena formou alegorie v Labyrintu světa a ráji srdce je tak v mnoha ohledech dokonce aktuálnější než byla ještě před pár lety,“ komentuje hlavní motivaci vzniku projektu kurátor výstavy Jaroslav Anděl.

Neméně důležitou a silnou je výtvarná část výstavy v režii českého výtvarníka a ilustrátora Miroslava Huptycha. „Jako ilustrátora vybraných textů jsem vybral Miroslava Huptycha ze dvou důvodů. Zaprvé se Komenského Labyrintem světa zabývá už dlouho a získal za své ilustrace cenu Magnesia litera v roce 2019, po druhé používá techniku koláže, která alegorické povaze textu mimořádně sluší,“ hodnotí svůj výběr kurátor Jaroslav Anděl.

Zahájení:
8. září 2021 @ 8:00