Načítám Akce

• akce již proběhla.

Dny české kultury 2022 – Krása do drátu zakletá

6. října 2022 @ 8:00 - 28. října 2022 @ 17:00

Ján Pecuch, všestranný umělec, jeden z iniciátorů vzniku Českého spolku ve Staré Ľubovni, umělecká duše, silná osobnost. Má na svém kontě množství výstav doma i v zahraničí, domácích i zahraničních odborných seminářů a kreativních dílniček, jako účastník, ale i jako lektor. V posledních letech mu učaroval drát, ze kterého už vytvořil nespočetné množství krásných obrázků, ale i originálních šperků a drobných uměleckých předmětů. Na dominantním podstavci v jeho bytě, který proměnil v ateliér, je vystavená krásná drátěná husa.

„Husa je považovaná za symbol drátenictví na Slovensku. Když přišel čas odletu hus do teplých krajin, nastal čas pro dráteníky. Odcházeli z domova, opouštěli rodiny a šli za výdělkem. Chodili do bližších, ale i vzdálenějších koutů Evropy. Opravovali tam hrnce, pekáče, hliněné nádobí, ale také vyráběli různé předměty denní potřeby jako třeba věšáčky na utěrky, držáky na pokličky anebo pastičky na myši. Často nebyli doma s rodinami ani na Vánoce a vraceli se domů s příletem hus, aby se mohli věnovat hospodářství, obdělávat svá pole, chystat dřevo na zimu. Tak se to pravidelně opakovalo rok co rok. Při potulkách za prací nesměly chybět jejich děti. Když chlapci dorostli tak do 12 let, tak je tátové brali sebou jako učně. Tak se drátenictví dědilo po generace.“

Měl jsem ohromnou radost z výstavy v bratislavském Primaciálním paláci a ohromnou radost mám i z možnosti vystavovat v Košicích.

Zahájení:
6. října 2022 @ 8:00