Tentokrát jsme v Tatrách nehledali stopy Čechů, ale zaměřili jsme se na vznik a rozvoj tatranských osad Starý a Nový Smokovec.

Sešlo se nás opravdu dost (33), a tak jsme určitě Českému spolku neudělali hanbu. Předem byla totiž objednaná přednáška faráře evangelické církve v Horním Smokovci Mgr. Pavla Kušníra, který většinou přednáší pacientům léčebného ústavu. Přivítal nás na faře a bylo vidět, že měl z našeho zájmu opravdu radost. A z naší strany nebyla radost menší. Vždyť všichni jsme sice byli v našich malých velehorách nesčíslněkrát, ale o vzniku osad jsme měli pouze strohé vědomosti. Na Reinerovou chatu sice chodíme rádi, ale o zásluze Reinerovi rodiny na vzniku Starého Smokovce jsme toho moc nevěděli. Natož o zakladateli Nového Smokovce MUDr. Mikuláši Szontaghovi a jeho synovi.

Opravdu tiše jsme poslouchali zajímavou přednášku v malém, ale velmi milém a trochu tajemném kostelíku, postaveném právě MUDr. Szontaghem a vysvěceném roku 1887. Byl to první kostelík postavený v našich velehorách. Po přednášce každý cítil velký obdiv k osobě pocházející z 8 dětí z malé kurie v Dolním Kubíně. V Tatrách nejen pracoval jako lékař a založil klimatickou léčbu, ale založil také Nový Smokovec, byl členem Uherské balneologické společnosti, Spolku spišských lékařů, dokonce ho František Jozef I. jmenoval královským rádcem. Roku 1899, kdy M. Szontagh st. zemřel, bylo v Novém Smokovci už 38 budov a z toho 26 tvořilo komplex léčebné osady. Po otci pokračoval v práci jeho syn. Oba dva se velmi účinně zapojovali do propagace Tater, jak články v tisku, tak jako vysokohorští turisté, horolezci a celkově pečliví hospodáři v tak vzácné přírodě.

Následovaly však roky válečné a nakonec byla roku 1945 uvalena na veškerá zařízení Nového Smokovce národní správa. Rodina MUDr. M. Szontagha ml. odešla za hranice, on se však emigrovat nepokoušel, byl ale vykázán z Tater. Poté pracoval jako sekundární lékař v Levoči, kde také roku 1963, osamocený a chudý, zemřel.

Toto všechno a ještě mnoho dalšího o osudu celé rodiny významného otce a syna jsme si vyslechli na faře. Zakoupili jsme do knihovny Českého spolku v Košicích knihu od Ivana Bohuša s názvem Szontaghovci a Vysoké Tatry. Opravdu doporučujeme k přečtení. Tisíce lidí přišlo o majetky válkami a vinou totalitního režimu, ale v knize se rozvíjejí velmi zajímavé osudy a příběhy týkající se našich blízkých velehor a jejich bohatství. O takových osobnostech jako byli MUDr. Szontaghové by se mělo vyučovat na slovenských školách.

Za krásný výklad a velmi milé přijetí jsme vděčni Mgr. Pavlu Kušnírovi.

Miluše Babjáková

foto: Pavol Kraus, Wikipedia a archiv Českého spolku