Úctyhodnou návštěvnost předjubilejního 19. vydání Zahradního koncertu v Botanické zahradě lze vysvětlit jednoduše – po dvou letech omezení nezastavila členy a příznivce Českého spolku v Košicích ani složitá meteorologická situace. Jak jsme se v průběhu akce dozvěděli, polední bouřka přinesla za hodinu do města více srážek (17 mm), než byl květnový měsíční úhrn (14 mm).
Na prahu léta vládla v zahradě skvělá atmosféra, umocněná výbornými výkony účinkujících.
Představily se mažoretky Ragtime, které už 28 let šíří slávu Košic doma i v zahraničí, předvedly Českou muziku, klasiku Cotton-Eyed Joe a na závěr choreografii na nejprodávanější písničku v dějinách české populární hudby Holky z naší školky. Za nimi následovalo několik vstupů hudební formace Country Fans, složené ze zkušených muzikantů. Jak název napovídá, věnují se především country muzice a výběrem skladeb potěšili přítomné hosty, kteří si rádi zazpívali staré, ale dobré evergreeny.
O problematice klimatických změn a jejich dopadu na život zahrady stručně a velmi přístupně hovořil Robert Gregorek, šéf Botanické zahrady UPJŠ. Ve svém krátkém vystoupení vyzval, abychom se smířili se změnami, kterých jsme svědky, a naučili se chápat biodiverzitu, příchod nových, dosud neznámých druhů rostlin i zvířat, abychom si měnící se život na planetě neznepříjemnili odmítáním a nesmyslným bojem.
Na pořadu dne byla i chystaná publikace k 30. výročí vzniku Českého spolku v Košicích. Záměr připravit tuto pamětní knihu přiblížil moderátor programu Jiří Zaťovič. Vyzval přítomné členy spolku, aby doma ve svých archivech, ať už jsou to krabice od bot nebo složky v počítači, vyhledali všechno, co souvisí s existencí spolku a co by se mohlo hodit k ilustrování života české komunity na východě Slovenska.
Program, o který projevila zájem i média, pokračoval až do prvních kapek podvečerního deště. Tím byla završena tradice, že v průběhu konání Zahradního koncertu pokaždé prší.
V krásném prostředí Botanické zahrady UPJŠ jsme zažili opravdu příjemné chvilky a těšíme se na příští, jubilejní ročník koncertu.

Atmosféru v Botanické zahradě jsme zachytili objektivem. Podívejte se do naší fotogalerie.

Zahradní koncert, fotogalerie na zonerama.com

Alena Királyová

Ze života spolkuZahradní koncert mezi dvěma dešti