Málokterý úspěšný seriál se může pochlubit sedmnáctou edicí. Kdo ale zná poměry v Českém spolku v Košicích ví, že na produkci veleúspěšných pořadů jsme kabrňáci. Pětadvacet let plesů, dvacet let Dní české kultury, stejný počet Svatováclavských posvícení, více než 20 let úspěšného účinkování Ženského sboru (a tisíce hodin nácviků na úspěšná vystoupení k tomu!)… To jenom abychom připomenuli, že s tím máme své zkušenosti.
Každým rokem pátráme po tom, kdy vznikla tradice jarního setkání v příjemném prostředí s přesně určenou osvěžující dávkou muziky a pohybu a především prostoru pro přátelská setkání. Letos už jsme to zkoumat nemuseli. Pamětníci vzpomínali a tak jsme prožili sedmnáctou epizodu stále populárního programu.
K dobré pohodě přispělo i počasí, které nehrozilo nenadálým přívalovým deštěm ani jinou pohromou. V náruči rozkvetlé botanické zahrady, která náš zahradní koncert opět hostila se nejenom návštěvníci a hosté, ale i účinkující cítili mimořádně fajn. Jediné potíže hlásili fotografové, slunka bylo až příliš a tak se nám letošní fotky moc nepovedly.
Ženský sbor překvapil návštěvníky především výběrem skladeb. Všechny do jedné byly úpravami českých, moravských i slovenských lidových písní, navodily atmosféru starých slovanských shromáždění a kdo znal původní verze a odvážil se, mohl zpívat se sborem. Ten ostatně s novou sbormistryní Monikou Tomčákovou nabral do plachet svěží vítr a na přednesu to bylo znát. Je to velice příjemné konstatování, protože náš Ženský sbor je svou historií, konertní aktivitou, ale nakonec také diskografií ojedinělým zjevem nejenom mezi národnostními sdruženími na Slovensku, ale…
Soukromá základní umělecká škola VIVA ze Zádielské ulice obstarala pohybovou část zahradní slavnosti. Děvčata pod vedením Denisy Fekete a Angeliky Žulové předvedly dvě choreografie Sofie a Promenáda. Je chvályhodné, že klasickou pohybovou přípravou se v Košicích zabývá mnoho zaujatých odborníků. I SZUŠ VIVA sbírá ocenění na domácí i mezinárodní scéně, co ještě víc přispívá k zájmu dětí o tanec a pohyb. Děvčata předvedla profesionální vystoupení a sklidila zasloužené ovace.
Jaká b to byla zahradní slavnost, kdyby na ní scházela poctivá mainstreamová hudba. Letos jsme vsadili na osvědčené a populární Pavelčákovi, kteří hráli i na našich pesech nebo na svatováclavském posvícení či při jiných příležitostech. I když byli handicapování nepřítomností jedné ze zpěvaček, zhosztili se své úlohy ke spokojenosti publika. Díky své dlouholeté přípravě mají dnes v repertoáru 342 populárních melodií a 230 lidovek, nahráli 8 alb, kdyby na to přišlo, mohli by hrát celé dny bez opakování kterékoliv skladby.
Ten, kdo stál u zrodu dnes už tradiční zahradní slavnosti, by si určitě spokojeně promnul dlaně. Vidět příslušníky české komunity v Košicích v družném rozhovoru uprostřed zahrady v srdci velkoměsta, cítit atmosféru oblíbených setkání a číst radost v očích přítomných… co víc si přát?

Alena Királyová

Zahradní koncert, jak jej viděl Jirka Gregorek
Společenská kronikaZahradní koncert po sedmnácté