Ve čtvrtek 23. 2. 2023 došlo i na první změnu programu. Pro nemoc byl program v klubu změněn a tak jsme na pravidelném setkání probírali téma určitě pro mnohé zajímavé a tak trochu utajované. Před několika týdny byl ve volbách zvolen novým českým prezidentem Petr Pavel. Spolu s ním se svých neoficiálních povinností ujme i jeho paní, která bude určitě pokračovat ve smysluplné práci předchozích manželek našich prezidentů. A o manželkách československých a českých prezidentů byla řeč. Jak jsme spočítali, bylo jich až do současnosti dvanáct. Určitě bychom je nedovedli vyjmenovat a při některých prezidentech bychom byli překvapeni, že vůbec měli manželky. Prostě ne každá doba přeje prvním dámám a je to spíš znak toho, v jakém postavení ženy v našich nedávných dějinách byly.
V klubu jsme měli o čem hovořit. Postupně, jak jsme o jednotlivých manželkách mluvili a doslova strhávali oponu, kterou byla jejich existence zastřena, otevíraly se před náma velmi zajímavé osudy výrazných osobností, které často obětovaly své nadání a sny kariéře manželů – prezidentů. Samozřejmě, kromě opravdových silných osobností byly mezi nimi i postavičky spíše pitoreskní, které byly k smíchu už v době svého působení. Některé si dopřávaly luxus, plynoucí z jejich postavení, druhé braly svou roli jako povinnost a pevně stály po boku svých partnerů. Vše nakonec nejlíp zhodnotí historie.
Setkání v klubu bylo tentokrát velmi poučné a pro přítomné znamenalo mnoho otázek, na které se vyplatí hledat odpovědi.
Do debaty jsme byli tak zabráni, že jsme se zapomněli odfotit. Takže toto setkání ilustrujeme aspoň portrétem první první dámy Československa, paní Charlotty Garrigue Masarykové.

Miluše Babjáková

Klubové akceŽivot manželek československých a českých prezidentů