V klubu se nás sešlo hodně. Snad pro téma, které jsme si vybrali. Kdo by neznal jméno Jaroslav Hašek, jméno autora slavného Švejka, jenž byl přeložen snad do všech jazyků světa. Přednášky se ujala členka výboru ČS Marie Harmatová netradičně – čtením úryvků z knihy Pavla Gana Osudy humoristy Jaroslava Haška v říši carů a komisařů i doma v Čechách. Tento literární vědec a prozaik ve své knize zachytil epizody z Haškova života z příběhů zapsaných v korespondenci a dokumentech. V knize je vlastně koláž z Haškových povídek a historek s kresbami Josefa Lady. Tak nás seznámila s rušným Haškovým životem, životem spisovatele, bohéma, anarchisty, flamendra, vojáka rakouské armády, ruského legionáře, bolševického legionáře, redaktora, něžného milence, otce, ale i bigamisty. Svým životem provokoval lidi, vždy přečníval, a to se neodpouští.
Zajímavé bylo nahlédnutí do vzpomínek, sepsaných jeho vnukem Richardem Haškem, který je známý i nám, kteří jsme  se v roku 2000  zúčastnili odkrytí sochy  Švejka na Humenském nádraží. Český spolek v Košicích se tehdy podílel na vytvoření této sochy. Událost to pro město Humenné byla velká. Celý vlak byl tehdy vypravený po trati, kterou jel vlak v 1. světové válce z Humenného do  Sanoku v Polsku. Na otevření se tehdy zúčastnil kromě vnuka J. Haška i znalec Haškova díla pan Radko Pytlík a členové klubu přátel J. Haška z Polska.
Socha Dobrého vojáka Švejka v Humenném od roku 2000 stojí v bezprostřední  blízkosti nádraží v Humenném u studně, z které tekla „znamenitá železitá voda“.
Autorem sochy je humenský sochař Jaroslav Drotár. Po stopách dobrého vojáka Švejka se můžete vybrat z Humenného po obnovené železniční trati do polského města Sanok, kde se nalézá legendární hotel Trzema Rózami i ulička Dobrého vojáka Švejka také se sochou nezapomenutelného Švejka. Snad se tam po letech ze společenského klubu vypravíme a budeme doufat, že to nebude začátek nekonečné anabáze…

Galerie hrdosti90 let od úmrtí Jaroslava Haška