I když má naše spolková knihovna limitovaný prostor, je důležité, abychom ji pravidelně doplňovali. Díky dotaci z Ministerstva zahraničí České republiky jsme mohli i v roce 2021 pro vás vybrat řadu zajímavých titulů.
Jak ovšem vybírat, abychom potěšili o nejvíc našich členů – čtenářů… Možná prozradím něco, co bych neměl, ale nákup nových knih si přehazujeme jako horkou bramboru a čekáme, kdo bude ten, co ji nakonec bude muset sníst. Každý z nás má totiž trochu jiný čtenářský vkus. Něco napoví zájem publika – jenže s tím se v roce 2021 moc počítat nedalo, ještě máme v živé paměti soubor protipandemických opatření, který nám znesnadňoval normální existenci, nemluvě o spolkových aktivitách.
Vloni to prostě vyšlo na mně. Protože knížky jsou dle mého mínění jedna z mála komodit, která má opravdu cenu a hodnotu, zprvu jsem se potěšil. Když jsem však začal brouzdat nabídkami nakladatelství a zkoušel se vtěsnat do limitu financí, přestávalo mě to bavit. Tak jsem na to šel od lesa: napsal jsem si seznam knížek, které by mohly být pro naše čtenáře zajímavé. A pak jsem začal hledat. Jako první jsem vyloučil nákup v internetových knihkupectvích zavedených nakladatelských domů. Vzal jsem si na pomoc srovnávací portál heureka.sk a posléze i heureka.cz. Je k neuvěření, že ve stejném okamžiku nabízí stejný titul třeba 15 e-shopů a rozdíl v ceně je někdy astronomický. Jako příklad uvedu knížku, kterou jsem nakonec nezískal (ale když ji najdu, určitě ji do knihovny koupím) – nejlacinější nabídka byla 2,13 €, nejdražší za 13 €… A tak to šlo jeden titul za druhým. Nakonec se mi povedlo převážnou část nových knih objednat přes jeden e-shop, který nabízel nejlepší poměr mezi cenou, dopravou a časem doručení. Vzhledem k objemu nákupu bylo dopravné nakonec zdarma, lhůta (v čase předvánočních nákupů) dvou týdnů přijatelná… Aby to ovšem nebylo tak jednoduché, po dvou týdnech jsem se zásilky nedočkal. A tak jsem začal urgovat. Byli milí, reagovali ihned a zásilka přece jenom dorazila.
A co vám vlastně nabízíme?
V novém balíku knížek si najdou tu svou čtenáři historických románů i severské krimi, zahrádkáři i zájemci o sociologické sondy do života společnosti, ti, co mají rádi memoáry i ti, co se zajímají o dávné i nedávné děje v naší vlasti. A mezi knížkami je i několik titulů pro mladší ročníky, stejně jako romantická literatura.
(A protože jsem knížky měl u sebe v době posváteční, slupnul jsem jich 17. To už nelze nazvat ochutnávkou…)
Přeji všem čtenářům stejně příjemné zážitky, jaké jsem s novými knížkami ve spolkové knihovně prožíval já sám. A přemýšlím, jestli se dám přemluvit, abych příští várku nových knížek opět vzal na svá bedra, nebo tu radost nechám někomu jinému…

AktuálněDalší nové knihy ve spolkové knihovně