Tradičně ve čtvrtek 11. 10. 2012 jsme ve společenském klubu přivítali člena Místního klubu v Michalovcích, hudebníka a autora knížek Swingový klavír a Pozitívne správanie Otakara Krásenského. Přednáška byla velmi zajímavá. Doba života Gustava Broma je nám blízká. Hudba jeho orchestru nás provázela našim mládím. Při shlédnutí filmu jsme se nezdrželi a zazpívali si. Opravdu, fanoušek této hudby a písní musí mít při poslechu „pozitivní myšlení“.
Nabízíme vám ve zkratce přednášku Otakara Krasenského.
V osobnosti Gustava Broma nacházíme vazbu na Slovensko. On se totiž v roku 1921 narodil ve Velkých Levároch, kde i krátce s rodinou žil. Po smrti otce se matka vrátila na rodnou Moravu, kde mladý Gustav studoval na gymnáziu v Brně. Už jako student kvinty založil studentskou kapelu. Pro roznášení protinacistických letáků bol v období protektorátu zatčen, po propuštění stihl ještě složit maturitu. V dalším období se už věnoval profesionální hudební kariéře. Změnil příjmení Frkal na Brom a založil kapelu, která nejprve působila ve Zlíně, později v Brně. Jeho hvězdné období nastalo po druhé světové válce, kdy vytvořil jazzový orchester světové úrovně, který vychoval množství výborných hudebníků a zpěváků. Vzpomínám si na určitou zdravou rivalitu mezi orchestrem Gustava Broma, působícího v Brně a orchestrem Karla Vlacha, působícího v Praze. Už jako mladí hudebníci jsme se často dohadovali, který z obou orchestrů je lepší a pravda je taková, že oba byly vynikající. Gustav Brom zemřel na vrchole své kariéry v roku 1995 v Brně ve věku 74 let, Karel Vlach zemřel také na vrchole své kariéry, ale už v roku 1986 v Praze v 75 letech.

Klubové akceGustav Brom – beseda spojená s promítáním DVD