Klubové setkání 21. 10. 2021
Do projektu Slovo domova jsme na rok 2021 zařadili přednášku o Halině Pawlowské, současné spisovatelce, scenáristce, publicistce, známé hlavně ze zábavných televizních pořadů. Narodila se v roce 1955 v Praze jako jediná dcera ukrajinského básníka Vasila Kločuraka, který pocházel z Podkarpatské Rusi. Její příbuzný, Štěpán Kločurak, byl v letech 1918 – 1919 významným rusínským agrárním politikem, hlavou tzv. Huculské republiky v Podkarpatské Jasině, za ČSR byl politikem a novinářem, roku 1939 ministrem Karpatské Ukrajiny. V letech 1945 – 1957 byl vězněn v gulagu v SSSR.
Pawlowská vyrůstala v Praze, po maturitě na gymnáziu vystřídala několik zaměstnání a v roce 1981 vystudovala na FAMU dramaturgii a scenáristiku. V 80. letech byla ve svobodném povolání a jako scenáristka spolupracovala s redakcí zábavných pořadů Československé televize. Od 1991 pracuje jako novinářka a publicistka, ale i jako šéfredaktorka v denících a časopisech (Metropolitan,Telegraf, Story, Šťastný Jim a Vlasta).
Podle scénářů Haliny Pawlowské byly natočeny filmy Evo, vdej se, Můj hříšný muž, Vrať se do hrobu, a také velmi úspěšný film Díky za každé nové ráno. Scenáristicky se podílela rovněž na televizních cyklech Bakaláři, Malé dějiny jedné rodiny, na hudebním zábavném pořadu Ve znamení Berana, na televizním seriálu Bubu a Filip. Na společenském magazínu V žitě a Dokonalé štěstí, na cestopisném seriálu Zanzibar a na Banánových rybičkách.
Ve filmové novele Díky za každé nové ráno autorka ztvárnila problematiku Rusínů a Ukrajinců žijících v Čechách, kteří jsou konfrontováni s historií a proměnami české společnosti zejména od srpna 1968 do současnosti. Film získal roku 1994 cenu Český lev za nejlepší scénář. Je autobiografický. Vypráví příběh ukrajinské rodiny žijící v Praze (Pawlowské otec zůstal po studiích v Praze, kde si založil rodinu), jejich dcery Olgy, kterou hraje Ivana Chýlková, jejích přátel, rodiny, vše vyprávěné s ironií a humorným nadhledem. Do Olžina dospívání stále více zasahují společenské „normalizační“ poměry sedmdesátých let. Ukrajinští příbuzní dál vozí do Prahy své zprávy o smrti a zrození. Dál žádají o pozvání do Čech, aby mohli nakupovat v Tuzexu. V hořkosladké komedii se střídají bouřlivé komediální situace se slzami. Jde o film, který můžeme vidět opakovaně. Popsaná léta jsme zažili, a tak ve filmu najdeme vždycky něco nového, na co jsme už zapomněli. Dobře, že se tomu dnes už můžeme zasmát. Velkou zásluhu na úspěchu filmu má představitel otce, polský herec Franciszek Pieczka. Film jsme promítali ve velkém sále Veřejné knihovny Jána Bocatia v Košicích. Účastníci nemuseli mít strach, jak předsednictvo Českého spolku v Košicích rozhodlo, akce se zúčastnili jen očkovaní návštěvníci s rouškami.
Halině Pawlowské je vlastní humor ve všech situacích a nadhled nad událostmi. Už názvy jejích knih to prozrazují – Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, Díky za každé nové ráno, Proč jsem se neoběsila, Ať zešílí láskou, Ó, jak ti závidím, Hroši nepláčou, Jak být šťastný, Dá–li pánbůh zdraví, i hříchy budou, Banánové rybičky, Banánové chybičky, Tři v háji, Záhada žlutých žabek, Jak blbá, tak široká, 365 rad Haliny Pawlowské aj.
Z posledně jmenované knihy jsme si pár humorných rad přečetli. Také z knihy Banánové chybičky jsme si přečetli několik krátkých povídek popisujících s humorem různé životní okamžiky.
Po díle Haliny Pawlowské je třeba sáhnout vždy, když je nám smutno a máme nějaké „bolístky“. Vyléčí nás!

Miluše Babjáková
foto Eva Rieznerová