Samozřejmě jen obrazně. Vlastně doslova na obrazech. Ale začněme od začátku!
V minulém čísle Stříbrného větru jsme vás v článku Malování je dřina zpravili o výtvarném semináři – malířském plenéru, v penzionu Sivec, Košická Belá, který pořádal Český spolek v Košicích ve dnech 29. – 31. května 2017. Skupina amatérských výtvarníků, členů ČSvK – Miluše Babjáková, Martin Dzúr, Anika Fotulová, Jiří Gregorek, Judita Kovácsová, Eleonóra Kovalčíková, Eva Krausová, Růžena Kulichová, Eva Lorenzová, Eva Reitznerová, Viera Ruschová, Alžbeta Slivková a Juraj Zamba, pod odborným vedením lektorek Margity Rešovské a Margity Hanákové, během těch tří dnů vytvořila na čtyři desítky obrazů (převážně technikou akryl na plátně, ale i akvarel). Povedly se, a proto stálo za to je představit, chcete-li pochlubit se, svým známým i širší veřejnosti. A tak se Ružín na obrazech dostal do galerie ve výměníku na Štítové ulici v Košicích.
Spolu s organizací spravující kulturní centra K 13 a Institutem vzdělávání seniorů otevřel Český spolek v pondělí 28. srpna 2017 ve výstavní galerii Výmeník Štítová výstavu těchto obrazů, pod názvem Farby Ružína. Výstavu otevřela Beata Andrejková za Výmeník Štítová. V úvodním slově, kterého se ujala předsedkyně Českého spolku v Košicích Dagmar Takácsová, zazněl obdiv k vystaveným amatérským obrazům a také uznání pořadatelům tohoto prvního amatérského plenéru našich členů (viz foto před penzionem Sivec). Kladné hodnocení práce výtvarníků i celého plenéru pak doplnila také jedna z lektorek semináře Margita Hanáková. Okolo pěti desítek přítomných na vernisáži ocenilo vystavené práce, kterými autoři přenesli krásné přírodní scenérie okolí Ružínské přehrady v barvách do výstavní galerie. Poděkování si zaslouží nejen autoři obrazů, ale také obětavý Ladislav Rusnák, který na sebe vzal roli kurátora výstavy. Přátelské i odborné rozhovory přítomných se protáhly až do pozdních hodin. Samozřejmě nescházelo ani malé pohoštění, o které se postarali sami vystavující. Málo běžnou novinkou podobných příležitostí byly misky s rajčaty velikosti „jednohubek“, po kterých se jen zaprášilo. Promiňte mi malé odbočení! Onehdy jsem slyšel úsměvnou historku, je nasnadě, že ne autentickou, týkající se také inovátorství. Manžel přišel večer domů a manželka jej přivítala s nasazenou protiplynovou maskou. Nevypadala v tom příliš vábně. Nebylo to vskutku nic moc, jak podotkl, ale konec konců, aspoň to bylo zase něco nového! Rajčátka v našem pohoštění byla samozřejmě novinkou milou a vítanou. Doufám, že vás historka pobavila, protože s úsměvem se lehčeji kráčí ne vždy snadným životem.
Závěrem jen to, že výstava je zpřístupněna tak, jak je uvedeno na webu a plakátcích, až do 14. září 2017, vždy v úterý a v pátek. A snad ještě dodávám, že na příští rok připravujeme opět tento malířský seminář. A byli bychom rádi, kdyby se ho zúčastnilo více mladých nadějných výtvarníků.

Jiří Gregorek, garant projektu
Foto: E. Reitznerová, J. Gregorek

ampaleta

A ještě několik dalších informací – na blogu amatérská paleta bylo naší práci věnováno nezvykle moc prostoru, přidáváme odkazy na publikované články (stačí kliknout):

Tri dni pred vernisážou Farby Ružína (Netlačte sa, prosím, ako malé deti! Na každého príde rad!)

Na našom webe tak trochu zavial aj Stříbrný vítr (krátke ukážky z tohto sympatického vetríka)

Duchom mladé ženy na Ružíne dopĺňa a spresňuje LaRus

Na Farby Ružína sa tešíme, pani Ing. Eva Reitznerová nám poslala ukážky

Ze života spolkuJak se dostal Ružín do výměníku?