Toulky po webu nás občas zavedou na nečekaná místa. Někdy je zvláštní sledovat, kam nás naviguje vyhledávač. To, že zadáním hesla brambory mi vyhledávač nabídne více než jeden milion stránek, na jejichž čtení bych potřeboval tak dva měsíce prázdnin, mě nepřekvapuje, ale to, že v Čechách leží obec Brambory, jsem se dověděl až díky internetu. Právě tak mě zaujalo pojednání o českých nářečních názvech pro brambory. Recese v podobě zprávy o úmyslu Evropské komise zakázat pěstování brambor a jejich vykázání z kontinentu coby invazní rostliny se po zveřejnění rychle rozběhla do světa – a doběhla i mnoho seriozních zpravodajských serverů… Ale chci vám nabídnout jiné stránky.
Občas se nám ozývají přátelé z Mnichova a z Českého dialogu, který informuje o životě našich krajanů v cizině. Zajímají nás ale také Češi, žijící v zemích kolem Slovenska. Trochu jsem hledal a našel stránky krajanských spolků. Nabízíme vám je jako zajímavou exkurzi do života Čechů daleko od domova.

Klub T. G. Masaryka v Užhorodu
Spolek přátel Bohemia Budapest
Kulturní Klub Čechů a Slováků v Rakousku
Česko-Slovensko-Rakouské kontaktni fórum
Češi a Slováci v Rumunsku
Češi a Slováci v Bulharsku

Češi a Slováci ve světě si založili i vlastní FB skupinu, do které je možné přihlásit se pouze za předpokladu, že opravdu žijete v cizině. Půjčili jsme si od nich ilustrační záběr k tomuto článku.
Víte o dalších krajanských spolcích a jejich webech? Napište nám a zveřejníme je!

AktuálněJak žijí Češi ve světě?