Čtvrteční setkání v klubu 24. 11. 2022 – spisovatel, novinář Jan Drda

Strašák „covid“ a nejnověji i chřipka stále zasahuje lidstvo. Asi to potrvá déle, než se lidé přestanou bát a stranit se společnosti. I v klubu to bylo cítit. Oproti vždy plnému obsazení u velkého stolu jsme mohli účastníky spočítat na prstech. Ti co se přednášky zúčastnili určitě pookřáli. Vždyť dílo Jana Drdy nás provází životem. A nejen nás, i naše pokolení.
Jan Drda se narodil v roku 1915, absolvoval gymnázium v Příbrami. Studia na Karlově univerzitě – filologii – nedokončil. V roce 1937 se stal redaktorem Lidových novin. Po válce pokračoval jako novinář ve Svobodných novinách (přejmenované Lidovky) a v deníku Práce. Po únoru 1948 zastával významné funkce v kulturním a politickém životě. Významná byla jeho spolupráce s českým filmem. Proto také nám je jeho dílo blízké. Názvy filmů Městečko na dlani (1940), Hrátky s čertem (1956), Němá barikáda (1949), Dařbuján a Pandrhola (1959) a film patřící jak námětem tak i hereckým obsazením mezi filmovou klasiku Vyšší princip (1960) nebyly nikomu neznámé.
Film Vyšší princip jsme si i vybrali k promítání. Ocitli jsme se při promítání sice v jiné době, ale ne až tak z dnešní situace nepředstavitelné. Připomněli jsme si ale také Drdovy prózy – známé České pohádky (1959) a také něco z úplně jiného tématu – knihu fejetonů Norimberský proces (1946), z dramatické tvorby pak Dalskabáty (1960) a další. Spisovatel zemřel v roce 1970 náhle při jízdě na Dobříšský zámek, který v těch letech sloužil jako rekreační středisko Svazu československých spisovatelů.

Miluše Babjáková
Foto Eva Reitznerová

Klubové akceJan Drda, spisovatel a novinář