Kde šily české celebrity první poloviny minulého století? Jistě v módním salonu Hany Podolské.
O této podnikatelce a módě  kralující v době jejího podnikání nám ve Společenském klubu 1. 12. 2016 vyprávěla Miluše Babjáková.
Dcera architekta Fr. Vošahlíka se narodila v německém Hessensku 18. 5. 1880. Žila ovšem v českém prostředí. Otec jí brzy zemřel, zůstalo 6 dětí. Na studie nebylo ani pomýšlení, proto se vyučila v Praze švadlenou. Učení však zakončila hádkou – mistrová ji dala facku za odmlouvání. Hana se zařekla, že nikdy nebude pouhou zaměstnankyní, že vždycky bude dělat sama na sebe.
saty-delaj-clovekaTak se i stalo. Z mladé švadleny se stává podnikatelka. Dodejme však, že ji k tomu dopomohly vdavky, vzala si bohatého polského šlechtice Viktora Podolského. Už v roce 1914 stěhuje svůj salon do centra Prahy, za rok si už dokonce pronajímá byt i pracovní prostory v tehdy čerstvě dostavěném paláci Lucerna. Paní Podolská provozuje podnik ve velkém stylu, zaměstnává značný počet pomocných sil a učednic. Jde však o podnik rodinný, pomáhá manžel, dva synové a snacha. Prostě „hvězda Podolská září v Lucerně“.
K její pověsti jí pomáhá v té době novinka – reklama. Podstatou této reklamy bylo, že v jejím módním salonu šila prvorepubliková VIP klientela. Ta prezentuje její šaty na všech možných společenských událostech, koňských dostizích, na lázeňských kolonádách… Módní ženské časopisy pravidelně uveřejňují reklamní fotografie. Hana drží krok se světovou módou, pravidelně navštěvuje módní přehlídky v Paříži. Na její módní přehlídky přijíždí zámožné dámy, ale i ambiciózní švadleny, z celých Čech a Moravy.
Na vrcholu slávy je Podolská začátkem třicátých let, kdy se její salon stěhuje do velkých prostorů v nově dostavěném paláci Adria na Jungmanově náměstí v Praze. V salonu pracuje až 120 zaměstnanců. Podolská se plně soustředila na kvalitu práce, preciznost střihů a detail. Salón expanduje i do zahraničí. V té době platí, že „kdo nešije u Podolské, nic neznamená“.
V roce 1937 se však už pomalu začíná smrákat nad první republikou. První dámu české módy zasáhla smrt manžela, potom syna. Dobu okupace salon prožil bez velkých ztrát, bohatá klientela se našla, hlavně herečky.
Avšak přišel puč v únoru 1948. Na salon byla uvalena národní správa, správcem se stal dílenský mistr. Podolská je degradovaná na pouhou zaměstnankyni. Dochází ke znárodnění. Nad Podolskou však podržela ochrannou ruku manželka dělnického prezidenta Marta Gottwaldová. Prostě chtěla tam šít – chtěla být celebritou. Salon však ztrácel dech, byly přetrhané kontakty s Paříží a zmizela noblesní klientela.
V roce 1954 odchází Podolská do důchodu s minimální penzí. Módní dům Hany Podolské byl přejmenován na Modelový dům Eva a začleněn do podniku Módní závody. Syn Viktor s manželkou emigrovali a osamělá devadesátiletá dáma zůstává odkázaná na svou pečovatelku. 15. února 1972 umírá, veškerý majetek odkazuje ošetřovatelce. Ta však v devadesátých letech z finančních důvodů vše prodává, dokonce i kámen z hrobu Podolské a popel nechává rozptýlit.
Zajímavé však je, že se módní salon v paláci Adria udržel až do roku 1990 a zaniká až po převratu.
Inu co dodat na závěr? Lidé mají krátkou paměť!

Miluše Babjáková

Klubové akceKde šily české celebrity první poloviny minulého století?