Po delší době jsme se v klubu ve čtvrtek 5. 11. 2015 vrátili k přednášce z české literatury. Vybrali jsme spisovatelku, jejíž knihy četla v mládí naše generace.
Jarmila Glazarová (1901 – 1977) prožila dětství u Turnova, později v Praze. Po smrti otce odchází spolu se sestrou do Klimkovic ve Slezsku. V letech 1938 až 1944 příležitostně pobývá na Valašsku, kde sbírá materiál pro své romány. Po válce je politicky činná, působí v Moskvě a v padesátých letech je poslankyní Národního shromáždění.
Ve svých románech Vlčí jáma (1938), Advent (1939), Chudá přadlena (1940) popisuje bez politického náboje těžký život v moravských horách. Tyto romány vykreslují různé osudy žen, proto si je oblíbily hlavně čtenářky. Romány Advent a Vlčí jáma byly zfilmované.
Po přednášce jsme zhlédli film.

Miluše Babjáková
foto Pavol Kraus