Místo: Žilina
Název akce: V. fórum národnostních menšin
Datum konání: 25. listopadu 2011
Organizátor: Občianske združenie POLONUS v Žiline
Zaměření akce: – kulturní a společenské setkání občanů SR z jiných národností, žijících v žilinském kraji (Žilina, Martin, Kysuce, Turiec a pod.), organizovaných v národnostních spolcích na území ŽSK

V závěru měsíce listopadu 2011 (přesně 25. 11.) se naši členové setkali již po páté v družné společnosti se známými z dalších národnostních spolků na společenském večeru.
Dá se říci skutečně: se známými! – díky velké obětavosti organizátora, který – podle našeho hodnocení – má už své pevné místo v žilinském prostředí již od roku 2007. Snad nejlépe vystihují cíl této snahy Žilinčanů polského původu z občanského sdružení POLONUS pod vedením Mgr. Katarzyny Bielik řádky z jejich oficiální pozvánky na tuto zajímavou společenskou akci:

„Tešíme sa na stretnutie národnostných menšín žilinského kraja, konštruktívne diskusie, vzájomne spoznávanie a tým aj obohatenie našich kontaktov.
Sme radi, že pravidelné Žilinské fórum národnostných menšín prispelo k vzájomnému dialógu rôznych menšín, spolupráci medzi nimi a taktiež umožnilo nadviazať nové priateľské  vzťahy. Ako minority žilinského kraja máme týmto možnosť sa prezentovať  nielen pred ostatnými menšinami, ale taktiež pred slovenskou majoritou.
Nevedomosť rodí nedôveru, nevraživosť, niekedy aj agresiu a preto týmto spôsobom komunikácie a prezentácie sa snažíme prispieť k pochopeniu, vzájomnému porozumeniu a tolerancii. Spoločnou cestou spoznávania iných kultúr, zvykov a umenia chceme bojovať s predsudkami a xenofóbiou.“

Více slov snad ani není potřeba – konečně velmi příjemnou atmosféru, při účasti ze všech tří generací – i té nejmladší, to vše dokumentuje výběr snímků z průběhu celého setkání, začínajícího již po páté hodině odpolední. Zastoupení  Polského konzulátu z Bratislavy jen podtrhlo jeho význam, vzájemné debaty o životě a možnostech  členů ve spolcích, vystoupení  z jednotlivých menšin – např. ženského sboru z Karpatského spolku z Horní Štubně, amatérských zpěváků z ruského spolku (opět strhla v jejich podání klasická  Kaťuša i jiné písně), hluboce působivý zpěv sólistky z bulharského spolku, vystoupení tanečního páru z klubu společenských tanců M. Plešingera a pod., veselá zábava, k tomu vzájemná ochutnávka typických národnostních kulinářských specialit z vlastní kuchyně, též občerstvení – včetně tradiční vydatné kapustnice – to vše podpořilo již pátým rokem dobrý dojem z celého večera, pořádaného i s finanční podporou Úřadu vlády SR a pod oficiální záštitou župana Žilinského samosprávného kraje. Z 12 našich členů větší část –  již staršího věku – jen litovala, že nemohou vydržet až do konce (vytrvalci až do jedné po půlnoci…). I když dříve – přece jen však odcházeli s dobrou náladou a vzpomínkami domů.

ČS Žilina

Regionální České spolkyČeský spolek ŽilinaSetkání národnostních menšin v Žiline