Spišská Kapitula s katedrálou sv. Martina, Spišský hrad, Spišské Podhradie, Kostel Ducha Svatého v Žehře, travertinová „kopa“ Sivá Brada s barokní kapličkou Svatého Kříže a minerálními prameny, soubor kapliček Spišský Jeruzalém a travertinové útvary Dreveník – všechny tyto památky, zapsané roku 1993 na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, se ve dnech 3. – 5. června 2019 ocitly v penzionu Sivec, Košická Belá. Pochopitelně ne doslova, ale na obrazech účastníků výtvarného semináře – malířského plenéru, který v rámci projektu financovaném s podporou Fondu na podporu kultury národnostních menšin Slovenské republiky připravil Český spolek v Košicích. Čtyři desítky akrylových obrazů na plátně a další desítky obrázků vytvořených účastníky semináře technikou mokrého akvarelu navodily prostředí těchto významných památek. Podíl na tom mělo nejen dvacet účastníků plenéru, pod odborným vedením dvou lektorek – Margity Rešovské a Márie Rejdové, ale také tvořivá atmosféra a prostředí Sivce a Ružína.
Nebudu se ve svém příspěvku více věnovat hodnocení semináře, to ponechám lektorce, která se po celé tři dny amatérským malířům ČSvK věnovala a vyhodnotila plenér jako velmi prospěšný pro růst úrovně této volnočasové aktivity našich členů.

Jirí Gregorek

Česká kultura v malémSpišský Jeruzalém v penzionu Sivec