Kozinec je jedno z míst, na které se ráda vracím. Která místa mého druhého domova mám ráda?

Koronavirus většinu z nás trochu uvěznil doma. Tím více to láká mladé i staré do přírody. Slyšíme, že známá atraktivní místa kolem Košic nebo v Tatrách mají návštěvníků až příliš. Není dost možné jezdit po návštěvách, různých pořádaných akcích, tak se nastartují auta a hurá ven. Ale kam?
Dám Vám tip!
Z jednodenních výletů se společenským klubem při ČS v Košicích jsme už částečně poznali Ružínskou přehradu. Víme, kde je zatopená obec Košické Hámre (nyní místo k rekreaci), skrytý portál železničního tunelu Bujanov (dvojkolejný tunel dlouhý skoro 4 km) a pod ním místo, kde je zatopená obec Ružín. Viděli jsme krásný železniční viadukt nad vyrovnávací nádrží a typický kopec Sivec nebo Napoleonův klobouk.
Dlouhá přehrada je zvláštní, je poměrně úzká, z obou stran obklopená skalami a listnatým lesem. O to je hlubší. Její bývalé koryto se nazývalo Velký průlom Hornádu. V dávné minulosti byla tato místa těžko průchozí (i Turci se lekli a vrátili se zpět na východ).
V 19. století se podařil na tuto dobu skoro zázrak – zapadlé obce byly spojeny se světem jednokolejnou železniční tratí Košicko-bohumínské železniční společnosti, spojující část Margecan (bývalou Rolovu Huť) a Kysak. Bez pomoci tehdy nedostupné těžké techniky byl proražen starý, tzv. Margecanský tunel. Dnes je technickou památkou a obec Margecany se o něj i jeho okolí dobře stará. Tunelem totiž projíždějí auta do chatové oblasti Kozinec. Před pár lety, když ještě nebylo vyřešeno vlastnické právo, začal tunel prosakovat. Jelikož jiná cesta neexistuje, udělaly patřičné orgány to nejnutnější. Dnes je v tunelu čisto, svítí světlo. Dá se parádně projít. A navíc, opravdu se cítíte jako v jeskyni. Dá se říci, že je to rarita. Okolí je opravdu v každé roční době nádherné. V 60. letech bylo ještě tabulkami návštěvníkům oznamováno, že se jedná o chráněnou oblast v rámci Evropy (chráněné ptactvo). Dnes tam už tabulky nejsou, a tak nevím, jestli ptactvo vyhynulo nebo jestli je pohodlnější tabulky neosadit?
A právě na prohlídku tunelu a okolí vás zvu. Je to krásný a pohodlný výlet. Vlak z Košic jezdí často, autem není problém. Z vlaku vystoupíte na zastávce Margecany – zastávka (Rolova Huta). Vydáte se kolem budovy zastávky k vodě. Ještě než zamíříte podél vody k tunelu, běžte na začátek obce, tady je odpočívadlo a tabule, které vás provedou historií Rolovy Hutě. Posaďte se, přečtěte si o zajímavostech a vnímejte okolí (viz obrázek). Možná, že budete mít štěstí na opět otevřené pohostinství.
Potom se vydejte podél vody ke dvěma tunelům. Cestou je krásný pohled na přehradu vinoucí se mezi skálami a lesy. Přehradu za zatáčkou uvidíte, až zdoláte zajímavý tunel a dostanete se k rekreační chatařské osadě Kozinec – informace najdete na naučných tabulích. Před tunelem jsou opět poutače. Než vstoupíte do tunelu, všimněte si vlevo dnešního kolejiště, vede do nového Bujanovského tunelu, který byl vybudovaný v 50. letech, a jedná se o hlavní trať Slovenska.
Podrobnosti najdete na tabulích. Nejlepší je vidět a zažít. A ještě jedno upozornění, nechoďte tam po velkých deštích, mohlo by vás „trefit“ z toho, co připlaví voda Hornádu. Odkud? Smetí a odpad vyhozený člověkem do malých potůčků – přítoků Hornádu a Hnilce, nakonec končí v přehradě. Znám popsaný kraj dobře od roku 1967, byl to ráj pro člověka. Bohužel, od začátku nového století se vše změnilo. Lidstvu vládne konzum a přírodu bere jako něco, co mu má sloužit.
Najednou však přišlo to, čím se příroda brání. Poučí se člověk? Proto vás zvu na prohlídku míst, na kterých můžete vidět přírodu v dobrém světle, ale i opačně.

Miluše Babjáková

Tipy na výletyTip na výlet – Kozinec