Když si prohlížíme nový kalendář, vždycky se zastavíme u dat, která pro nás znamenají příležitost slavit. Samožřejmě, zajímají nás především výroční a památeční dny nás a našich blízkých. Na kalendáři je každým rokem spolehnutí, že se u tohoto našeho zúženého pohledu nezastaví a nabídne nám řadu svátků a výročí, která pro naši zemi, náš národ, naši společnost a v podstatě i pro naši planetu znamenají důležitý mezník.
Tak namátkou – určitě víte, že letos připadne výročí 200 let od narození pana Johanna Gregora Mendela, zakladatele moderní genetiky, jehož jméno nese Mendelova univerzita v Brně.
V roce 1282 zemřela Anežka Česká, jejíž svatořečení 12. listopadu ve vatikánské bazilice sv. Petra předznamenalo sametovou revoluci.
Ale 100 let by se dožila i populární česká herečka Stella Zázvorková, kterou si jistě pamatujete z mnoha filmů a televizních inscenací.
Náš nejznámější sportovní pár, králové aletiky manželé Zátopkovi se narodili ve stejný den před 100 lety. Ke sportovním výročím lze řadit i 200 let od narození Jindřicha Fügnera, který spolu s Miroslavem Tyršem stál u zrodu sokolského hnutí.
Mezi letošní jubilea patří i 300 let od narození Jiřího Antonína Bendy skladatele období klasicismunebo 150 výročí narození Františka Bílka, řezbáře, sochaře a grafika, který výrazně zasáhl do dějin a současného pojetí výtvarna.
Před 150 lety se narodil „náš“ věhlasný architekt Josip Plečnik a 100 let uplnulo od narození Jana Skácela, jednoho z našich nejvýraznějších básníků 20. století.
Když ještě nemáte naplánovano, kam se letos vypravíte, zkuste se podívat na rozcestník portálu Kudy z nudy, který všechny letošní významné svátky přehledně uspořádal.

Co přinese rok 2022 aneb jaká výročí na nás čekají

A třeba si k tomu zahrajte krásnou Modlitbu za vodu, verše Jana Skácela, které zhudebnil Jiří Pavlica.

Galerie hrdostiUž víte, co budete letos slavit?