Ovšem včely nepřilétly samy, byly doneseny a usedly na stěnách společenského klubu. A není jich málo. Zatím jsme je všechny nespočítali. Však jsou namalovány na šesti desítkách obrazů na plátnech. Ztvárnily je šikovné ruce mladých výtvarníků, potomků členů ČSvK, s vydatným přispěním žáků ZUŠ Jantárová, ZUŠ Bernolákova, ZŠ Odborárská a Trebišovská a letos poprvé i žáků ZUŠ z Michalovců. A nejsou to jen tak nějaké dětské malovánky. Uznání si zaslouží i od odborných očí zdatných výtvarníků.
Na otevření výstavy, které se konalo ve čtvrtek 13. února 2020 odpoledne, se sice nesešlo moc členů ČSvK, vědomi si toho, že si vystavené obrazy mohou v klidu prohlédnout v klubových prostorách až do srpna letošního roku. O to milejší byli mladí návštěvníci z uměleckých škol i se svým doprovodem. Jako vždy, i tuto vernisáž zpestřil hudební program, tentokrát v podání žačky 2. ročníku ZUŠ Jantárová v Košicích Sofie Adamčíkové (paní učitelka M. Škvareková). Neskutečně milé a hodnotné vystoupení malé klavíristky s uznáním přijali všichni návštěvníci a nenechalo lhostejným ani přítomného televizního kameramana. Sofinka zahrála nejprve známé skladby Only You (Buck Ram) a Guantanamera (Hans-Günter Heumann) a v průběhu besedy přidala ještě další.
Výstava pod názvem VČELY NÁM – MY VČELÁM nemohla být otevřena bez odborné besedy o těchto úžasně společensky organizovaných a neskutečně usilovných stvořeních, bez nichž by byl život na naší planetě nemyslitelný. Kolonie (včelstva) včely medonosné jsou budovány vlastním obdivuhodných systémem péče o mladé potomstvo, neskonale usilovnými dělnicemi a schopností včelí matky (královny). Výsledkem jejich činnosti jsou nejen nenahraditelné včelí produkty – med, vosk, propolis a další, ale především opylené květy většiny rostlin, na jejichž produkci je závislá existence lidstva na zemi. Musíme si dávat pozor, abychom nejen brali, ale také dávali. A že to není v dnešní době samozřejmé, o tom nám poutavě vyprávěl zdatný včelař Robert Gregorek. Beseda byla poučná a zaujala mladé i dospělé návštěvníky.
Vystavené obrazy ze života včel poputují na podzim také do Botanické zahrady UPJŠ v Košicích na včelařskou výstavu a v příštím roce 25. ledna 2021 také do výstavních prostor K 13 Výměníku Štítová v Košicích, kde, také už tradičně, přítomné mladé výtvarníky odměníme. Včelami výtvarné aktivity mladých malířů, podporovaných projektem ČSvK, za přispění Fondu na podporu kultury národnostních menšin Kultminor, nekončí. Už nyní rozbíháme další ročník malířských aktivit dětí, opět na velmi aktuální téma Chraňme přírodu. Máme se na co těšit.

Jiří Gregorek, garant projektu

Česká kultura v malémVčely obsadily klub v Českém spolku