26. února uplynulo 30 let od smrti nezapomenutelného frontmana československého swingu Karla Vlacha, výborného hudebníka, ale především manažera jedinečného hudebního tělesa – Orchestru Karla Vlacha. Já jsem se této mimořádné osobnosti věnoval už v letošním časopise Stříbrný vítr, číslo 1/16. Protože však Český spolek Košice, Místní klub Michalovce, měl v projektu zařazený samostatný program pod názvem Karel Vlach a jeho hudba, rád bych k této události doplnil ještě pár vět.
Náš program se konal dne 14. září 2016 v Galerii Zemplínského osvětového střediska Michalovce. Program jsem nastudoval i uváděl, skladby z repertoáru orchestru Karla Vlacha zpívaly vynikající zpěvačky Gabika Kozmová a Ivanka Solianiková, hudebně doprovázela rytmická skupina OK 3 – SWING ve složení Paľo Hujič basová kytara, Martin Vidiševský bicí nástroje, Otakar Krásenský klavír.
U jednotlivých skladeb uvádím autory hudby i textu, jmenovitě Václava Pokorného, Jaromíra Vomáčku, Miroslava Ducháče, ale i Jaroslava Ježka nebo mnohé americké autory, jejichž skladby orchestr hrál. Samozřejmě připomínám také slavné pěvecké osobnosti, jako například Jiřinu Salačovou, Rudolfa Cortéze, sestry Allanovy, Yvetu Simonovou, Milana Chladila, Arnošta Kavku, Waldemara Matušku, Karla Gotta, Karla Hálu, Jitku Zelenkovou, Helenu Vondráčkovou, Martu Kubišovou, Václava Neckáře atd. Každý, kdo ve swingu něco znamenal, prošel Vlachovou kapelou a když jmenujete kohokoliv z nich, neuděláte chybu. Skladby doplňuji zajímavými údaji ze života interpretů, ba i mnohé pikantérie, které publikum nejvíc zajímají. Já jsem totiž v Praze v 50. a 60. letech minulého století působil a hrál v různých kapelách, takže informace mám „z první ruky“. S mnohými, především však se členy Vlachova orchestru, jsem se i osobně znal. Ke Krautgartnerovi jsem chodil pár let na kurzy instrumentace. Osobní vzpomínky jsem doplnil vzpomínkami z knihy Miroslava Ducháče Karel Vlach – 50 let života s hudbou.
Vzpomínám si například, že druhým manželem Yvety Simonové byl skladatel Jaromír Vomáčka. Ten pro ni napsal několik skladeb, mimo jiné i píseň Já jsem zamilovaná. Ona do něho asi až tak zamilovaná nebyla, říkalo se, že má intimní vztah s Milanem Chladilem. Ale to  nebyla pravda, ona měla vztah s Karlem Vlachem. S Vomáčkou se rozvedla a žila s Karlem Vlachem až do konce jeho života.
Jinou zajímavostí je informace, že v srpnu 1968, v době invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, byl orchestr Karla Vlacha na zájezdě právě v Sovětském svazu. Hned jak se dozvěděl o vpádu vojsk, zájezd předčasně ukončil a s velkými problémy se vracel do Prahy. Jeden z členů orchestru vyprávěl, že když hráli koncert v SSSR a začínali znělkou Star Dust (světový hit orchestru Glenna Millera), tak celý sál povstal a přítomní vojáci salutovali v domnění, že se hraje československá hymna.
V orchestru Karla Vlacha vládla disciplína a hudebníci Vlachovi onikali a on jim. Někteří členové orchestru však tuto kapelu opustili, aby si následně založili vlastní soubor. Prvním byl přední člen Vlachova orchestru Karel Krautgartner, výborný saxofonista, klarinetista, ale i hudební aranžér a skladatel, který ještě v 60. letech založil vynikající jazzový orchestr. Po roce 1968 však Krautgartner emigroval do Rakouska a založil si kapelu v západním Německu. Zemřel však poměrně brzy, v roce 1982 v Kolíně nad Rýnem, bylo mu 60 let. Famózní bubeník orchestru Karla Vlacha Josef Poslední si také v 60. letech založil kapelu. V roce 1968 bohužel všichni hudebníci zahynuli při havárii autobusu, když byli na zájezdě v Mongolsku. Já jsem byl tehdy už trvale přestěhovaný do Michalovců a zprávu mi volali kamarádi z Prahy. Moc dobře se na to pamatuji, jako by to bylo včera. Přišlo mi to velmi líto, neboť jsem Pepíka Posledního osobně poznal. Byl to prima člověk a výborný muzikant.
Zájem o michalovský program „Karel Vlach a jeho hudba“ předčil očekávání, sál byl téměř plný. Máme poměrně mnoho přátel, ať už jsou to naši rodinní příslušníci nebo i dobří známí z celého regionu. Věřím, že i těmito aktivitami vytváříme příznivé klima pro slovensko – českou vzájemnost.

Ing. Otakar Krásenský, Český spolek, MK Michalovce

Místní klub MichalovceKarel Vlach a jeho hudba