Sobota, 14. května 2016, den sedmistého výročí narození Karla IV začínala v dešti. A přesto, že pršelo už od rána, autobusového výletu na severovýchod Slovenska jsme se nevzdali. Zaplnili jsme celý autobus, 48 členů Českého spolku v Košicích.
Výročí narození českého krále a římského císaře jsme si pochopitelně připomněli. A přidali jsme také blahopřání k narozeninám účastníka zájezdu Pavla Krause. Sice o více než 630 let mladšímu, ale dnes nám bližšímu. Nezapřel se ani on a přidal po malém „prcku“ ferneta. Do třetice také proto, že téhož dne, 14. května, se zrodila i postavička Mickeyho Mouse. Pod vlivem těchto připomenutí jsme tak trochu přestali vnímat, že stále lije a lije.
Projížděli jsme Sabinovem, městečkem, kde byl před padesáti lety natáčen film Obchod na korze, který byl oceněn Oskarem v kategorii zahraničních filmů. Připomněli jsme si autora novely, podle níž byl film natočen, i aktéry filmu, zejména vynikající herecký výkon Jozefa Kronera v roli Tóna Brtka. Živě jsme probrali i dalších devět Oskarů, na kterých se podíleli českoslovenští tvůrci. Nezodpovězena zůstala jen otázka, kdo vlastně v oskarovém filmu Ostře sledované vlaky režiséra Jiřího Menzela razítkoval pozadí mladé železničářky.
Po kratší vynucené zastávce v kolibě ve Staré Ľubovni jsme dorazili do prvního cíle našeho výletu, do obce Hniezdne do Nestwille Parku. Rozděleni na dvě skupiny jsme si prohlédli národopisný park lidových řemesel, zemědělství a také lihovarnictví. Všichni jsme byli překvapeni úrovní této fabriky a spokojeni s malou ochutnávkou.
Na obědě v kolibě Stará Ľubovňa jsme se shodli na jednotném menu – bramboro-brynzové pirohy. Chutnalo snad všem. Ale jak dál? Vydáme se do Litmanové na poutní místo, kde se na hoře Zvir údajně dvěma holčičkám zjevila Panna Marie? V tom dešti, který nepřestával? A vydáme se až ke kapličce zjevení (pěšky více jak 1 km)? Šofér Štefan Uhriňák opět osvědčil svou ochotu a vstřícnost a přes zákaz nás vyvezl až nahoru. Setkalo se to sice s nelibostí místního klerika, ale bez dalších následků. A déšť mírně ustal a s deštníky nad hlavami jsme tak alespoň letmo zhlédli působivě postavený areál. V upomínku na tento výlet rozdal vedoucí zájezdu každému účastníkovi pero s obrázkem poutního místa.
Cesta zpět uběhla rychle a přes počáteční rozpaky, zda se zájezd vydaří, jsme byli spokojeni.
A dál pršelo, jen se lilo…

Jiří Gregorek, vedoucí zájezdu, foto Pavol Kraus

Klubové akceVýlet v dešti