První legionářský víkend ve společnosti mladých lidí, nejen věkem, ale i duchem se skončil. Všichni účastníci se však těší na další. A víte proč?
Dozvěděli jsme se spoustu nových a zajímavých informací a tom jak vznikli a fungovali Československé legie v letech 1914 – 1919 a jak vypadala v té době obrana hranic Československa. Pan Ferdinand Vrábel se nám snažil toto období prostřednictvím přednášky a obrazové projekce přiblížit co nejvíce a jeho povídání a následná diskuse se neslo opravdu v příjemném duchu.
Další část víkendu byla trošku dobrodružná, ale současně i vzdělávací. Pět stromů v lese, pět různých výtvarníků – legionářů… Říká se tomu škola hrou. A tak se skupinky pustili do sběru informací, ale současně i přírodních materiálů. Venku bylo velmi příjemné počasí, proto jsme zůstali a pod modrou oblohou vytvořili z přinesených materiálů věnce.
Když se venku setmělo pustili jsme se do společné výtvarné činnosti, při které jsme použili techniku, kterou maloval jeden z výtvarníků legionářů. Toto společné dílo jsme dokončili druhý den dopoledne. Výsledek vystihuje boje, které probíhali v 1. světové válce očima účastníků této akce.
Ještě před obědem jsme shlédli film režiséra Binovce, Jízdní hlídka, který rozehrává dramatický konflikt mezi posledními vytrvalci československé armády a ruskými bolševiky. Po jeho skončení jsme si dali dobrý oběd a opustili ranč Šugov.
Cestou do Košic jsem uctili památku legionářů v Medzeve a Turni nad Bodvou položením věnců.

Jitka Smrigová

Galerie hrdostiVzdělávací víkend o Československých legiích