Autorka knihy Příběhy domů slavných, Blanka Kovaříková, nás provází Prahou se zastávkami v domech, ve kterých žili sami nebo s rodinou známé osobnosti – umělci, vědci, herci, hudebníci, skladatelé, spisovatelé. Provádí nás také jejich životní cestou, zajímavým, ať už radostným nebo smutným životem. Provádí nás jejich každodenním životem, ve kterém se musí potýkat se starostmi a radostmi jako každý z nás, ale mají to o to těžší, že jsou středobodem pozornosti. Kniha je opravdu zajímavá.
V našem klubu jsme si ve čtvrtek 14. 5. 2015 vybrali kapitoly: Stopy Alberta Einsteina a Nad Prahou tančily hvězdičky.

Albert Einstein
Světoznámý fyzik dostal 2 x nabídku přednášet v Praze na přírodovědecké fakultě. Od roku 1911 byl v Praze 2 roky a bydlel na Smíchově v Lesnické ulici. Tady je na domě umístěna jeho busta. Znovu přijíždí do Prahy na delší čas v roce 1921 a přednáší teorii relativity.
Zajímavá historka související s tímto fyzikem se však odehrává roku 1932. Tehdy se Einsteinově partnerce v Zemské porodnici v Praze narodí syn. Ze strachu o další osud syna, nechává jej v Praze v rodině dávné přítelkyně Boženy Zaklové. A tak vyrůstá syn Einsteina jako Luděk Zakl v Praze. Vystuduje inženýrství a všechen volný čas věnuje výzkumu. Až po roce 1968 se dozví, kdo je jeho otcem. A až v roce 1972 je mu vydán křestní list na jméno Luděk Zakl Einstein.  Ožení se, má také syna jménem Albert Zakl. Syn Einsteina umírá v Praze v roce 2000. Vnuk Einsteina studuje v současnosti progresivní obor nanotechnologie. Opravdu geny nelžou.

Karel Hašler
O kom pojednává kapitola Nad Prahou tančily hvězdičky každý uhádne. Je to název jedné ze tři sta písniček, které složil dodnes milovaný český muzikant, skladatel a herec. S tímto písničkářem jsou spojené dvě pražské adresy. Rodný dům na Zlíchově. Tady v roce 1879 Hašler přichází na svět, tady tráví, jako syn rodičů pracujících ve zdejší sklárně, dětství a mládí. Měl se stát rukavičkářem, ale volí si jinou dráhu. Láká ho divadlo. Ke skládání písniček se dostává díky svému švagrovi Rudolfu Frimlovi, s jehož sestrou Zdenou, klavírní virtuoskou, se ožení. Od roku 1903 do roku 1916 je členem Národního divadla, věnuje se však také filmování a vystupování v kabaretech
Během první světové války jezdí se svými písničkami na turné po Českých zemích. S nástupem fašizmu řadu svých písniček nově otextoval v souvislosti s politickou situací. V té době už bydlí ve své vile na Hřebenkách. V roce 1941 při natáčení filmu Jana Drdy Městečko na dlani je zatčen gestapem a odvezen do koncentračního tábora Mauthausen. 21. 12. 1941 zde umírá. Tak zvaná Hašlerova vila byla po válce obydlím spisovatele a výtvarníka Ondřeje Sekory.
Spisovatelka se do této vily vrací. Dnes je tu Mateřská školka. Pozve si pamětníky písničkáře. Jejich osobní vzpomínky znovu připomenou ducha této vily a někde ze vzrostlých stromů zaznívají písničky… Ta naše písnička česká… Po starých zámeckých schodech… Pětatřicátníci… Vltavo, Vltavo… a jiné a jiné.

Miluše Babjáková, foto autorky internet

Klubové akceBeseda nad knihou Příběhy domů slavných – Na známé adrese