Doktorandka Michaela Vojníková z vědeckého centra CEITEC VUT se stala vítězkou národního kola mezinárodní soutěže Falling Walls Lab. Tato absolventka Fakulty chemické VUT, kde se věnovala Chemii pro medicínské aplikace, zaujala odbornou porotu svou prezentací na téma rekonstrukce narušených nervových systémů. Pomocí biokeramických materiálů chce urychlit regeneraci periferního nervového systému. „Biokeramické lešení s podélně orientovanými póry pomůže stimulovat správnou regeneraci axonů, což jsou výběžky nervové buňky. Výběrem správného materiálu můžeme pomoci samoregeneraci,“ popsala výhody svého výzkumu Vojníková.

Mladá vědkyně studuje na CEITEC VUT Pokročilé materiály a nanovědy a působí v týmu Vojtěcha Adama, který se zabývá chytrými nanonástroji. „Nejprve jsem pracovala na vývoji biokeramických lešení pro hojení kostí, ale postupně jsem začala zkoumat využití biokeramických materiálů i pro nervové tkáňové inženýrství. Zkoumám také nanonosiče pro cílenou léčbu rakoviny. Ráda bych jednou vyvinula dostupné zdravotní prostředky, které zjednodušší komplikované lékařské postupy a zpřístupní je lidem z celého světa,“ naznačila své plány do budoucna Vojníková. Ta podle svých slov vždy ráda trávila čas v laboratoři, a to nad rámec vyměřeného času. Vědu totiž považuje za své vysněné povolání, ve kterém by se ráda zdokonalovala i nadále.

České finále mezinárodní soutěže se uskutečnilo 14. září 2021 v Národní technické knihovně v Praze. Michaela Vojníková bude nyní reprezentovat ČR v celosvětovém finále Falling Walls Lab, které se uskuteční 7. listopadu 2021 v Berlíně.

A náš dovětek: Michaela Vojníková je dcerou předsedkyně místního klubu Českého spolku v Michalovcích. Gratulujeme a přejeme hodně dalších úspěchů!

foto z webu vut.cz: Kateřina Soukupová

AktuálněČR bude ve Falling Walls Lab reprezentovat doktorandka z CEITEC VUT