Po odpoledni v našem Společenském klubu jsem dlouho vzpomínala na chvíle, které jsem jako dítě zažila u ilustrací Jiřího Trnky, animovaných filmů v televizi. I dnes se jimi potěším. Trochu mně zarazilo, že u příležitosti 100. výročí od jeho narození věnovala televize poměrně málo prostoru této osobnosti.
Koncem února jsem si zajela do Prahy, svého rodiště. Vždy si už dopředu určím to, co navštívím. Tentokrát jsem si řekla, že to budou místa v Praze, kde Jiří Trnka žil a tvořil. Kde zdi a zahrady byly svědky života tak nadaného a usilovného člověka.
Navštívila jsem proto Turbovou. Je to usedlost v Praze – Košířích na Jinonické ulici, dnes už v dezolátním stavu, kde přespávají squatteři. Již za Karla IV. v těchto místech byly vinice. V 18. století zde byl vybudován barokní statek, který byl v 19. století přestavěn v novobarokním stylu. Od roku 1939 do roku 1958 zde žil s rodinou a tvořil Jiří Trnka.
Z knihy jsem okopírovala pro porovnání podobu tohoto statku ze 40. let minulého století. Zároveň přidávám fotografii, kterou jsem pořídila při své návštěvě v těchto dnech. Bohužel, byl to nepříjemný pohled a šok.
Vzpomínky na Jiřího Trnku a jeho dílo určitě však přidají k onomu geniu loci tohoto místa se zvláštní atmosférou a historií. Dnes je majitelem usedlosti, podle jednoho ze zdejších starousedlíků, nějaká firma z Panenských ostrovů!?! Co dodat!

Miluše Babjaková

Klubové akceMá vzpomínka na Jiřího Trnku