Pokud bychom chtěli zůstat věrni domácímu, tedy českému trhu, rozhodně by měla být naší nejoblíbenější čokoládou ta s modrou hvězdou a názvem Orion. Nebo s mouřenínem držícím šálek kávy. S výrobou čokolády Orion jsou spojeny pražské Modřany, ale na čokoládě značky Orion si mohli pochutnávat lidé mnohem dřív. Počátek výroby čokolády, slavné Orionky, se v Praze Vinohradech datuje k roku 1891. Tehdy František Maršner s manželkou, dobrou obchodnicí, v malé vinohradské dílně začal vařit svůj první turecký med. Cukroví šlo na odbyt, a tak Maršnerovi brzy rozšířili výrobu o zpracování kakaových bobů na čokoládu a čokoládové cukrovinky. To už si vyžadovalo víc než jen malou dílnu. Proto v roce 1896 začali jednání o stavbě továrny na Korunní třídě v Praze. Značku Orion si majitelé nechali registrovat v roce 1914. Už v té době Orionka vyráběla oblíbené čokolády, které vydržely dodnes – Kofilu, Kaštany nebo Kočičí jazýčky, a také krásné čokoládové až pětiposchoďové vánoční kolekce. Firma Orion ovládla v roce 1928 celou třetinu prvorepublikové výroby cukrovinek. Tehdy zaměstnává na 1500 pracovníků. Po 2. světové válce je zřízen národní podnik Pražské čokoládovny, který zabavuje čokoládovnu Orion i konkurenční modřanskou Rupu. V roce 1952 se z Vinohrad provoz přesouvá kompletně do areálu v Modřanech, kde vzniká rozsáhlý komplex nových továrních budov. Po roce 1989 kupuje čokoládovny firma Nestle a výroba se přesouvá do Olomouce. Výrobna, kde se v Modřanech šířila opravdu do dálky vůně čokolády, je zbourána. A co tam je nyní? Developerská výstavba. Všechny změny však značka kvalitní čokolády přežila. Ba v Praze existuje zastávka tramvaje s názvem Orionka, připomínající velkou továrnu na Vinohradech.
Na našem setkání ve společenském klubu ve čtvrtek 2. února každý účastník kousek čokolády ochutnal. Dobrou chuť přejeme i Vám!
Text na základě Miliardáři první republiky (vydalo nakladatelství Vltava-Labe-Press v roce 2015).

Miluše Babjáková

Klubové akceNa které čokoládě si nejvíc pochutnáme?