Naše srdcovka – veškeré projekty pro děti

Rok pomalu spěje ke svému závěru a nastal čas shrnout dětské aktivity za celý rok.
V březnu jsme dokončili loňské projekty a potom se čekalo na schválení projektů nových, na smlouvy a finance. Naštěstí se s dětmi setkáváme i mimo tyto projekty, protože jinak by naše činnost asi zanikla. Tak, jako zanikne organizování letních dětských pobytových táborů. Bez financí minimálně v květnu se tábor realizovat bohužel nedá. Proto komplet připravený projekt Lovci mamutů realizován nebyl. Na přípravu tábora a jeho programu je potřeba hodně času, je to velká zodpovědnost a bez financí v této době nezaplatíte ani zálohu za ubytování. A když ji zaplatíte a projekt se nebude realizovat, tak o finance přijdete. No prostě, žádná legrace. Takže při současném nastavení financování se budeme věnovat pouze menším projektům.
Z těch oficiálně plánovaných zatím proběhl cyklus Pověsti českých hradů a zámku. Jednalo se o tři prodloužené víkendové akce pro děti školního věku.
První turnus se konal během letních prázdnin 19. – 21. 8. 2022. 16 dětí a 4 vedoucí strávili tuto dobu v Košické Belé v chatě Chatisko. A co jsme tam dělali? No přece četli knihu Pověsti českých hradů a zámků. Na motivy pověstí jsme potom hráli různé hry a tvořili. Děti jsme rozdělili do dvou skupin a každá skupina si na úvod vymyslela název svého rodu a namalovala vlajku. V lese se z dětí staly stavitelé hradů z přírodních materiálů. Všichni používali pouze ruce, větve, listí, žádné hřebíky ani provázky. Dalším těžkým úkolem byla stavba kamenné věže. Děti jsou neuvěřitelně šikovné a každá skupina namalovala i společný obraz na velký balicí papír. Ve večerních hodinách jsme hráli různé společenské hry. Byl to krásný prázdninový víkend, ve kterém děti poznaly hrady Bezděz, Český Krumlov a Český Šternberk.
Druhý turnus byl již ve školním roce v termínu 16. 9. – 18. 9. 2022. Opět se nás sešel stejný počet, ale trošku jiná sestava. Nevadí, počet je omezen a prostě všichni na jednu víkendovku jít nemohou. Ale ani to nevadilo, poprvé se nám stalo, že polovina přihlášených dětí onemocněla, a tak jsme je během týdne nahradily jinými dětmi – tolik bylo náhradníků. Nemám radost z toho, že byly děti nemocné, ale mám radost, že bylo dost náhradníků. Vidím, že naše práce má opravdu význam. A co se dělo na druhém turnuse? No přece další pověsti. Tentokrát to byly hrady Hvězda, Doksy a Pražský hrad. Počasí bylo všelijaké, aktivit máme naplánováno vždy hodně na různé příležitosti. Večer to bývají většinou společenské hry. A přes den podle počasí, tentokrát jsme byli hodně v chatě. Děti vyráběly svůj znak ze samotvrdnoucí hmoty. Hlavním úkolem byla stavba Pražského hradu z různých krabic a krabiček. Musím říct, že dílo se opravdu podařilo. Každé z dětí si také vyrobilo krásné tričko, nejdřív si připravily šablonu a potom vedoucí sprejovali barvami na textil. A když bylo venku pěkně, tak jsme se prošli na Drienkovou skálu, ze které je nádherný výhled. A co by to bylo za víkendovku bez hledání pokladu. Ten se ukrýval na hradě a jeho hledání předcházelo čtení pověstí a vedoucí museli vymyslet a připravit otázky a křížovku, která děti k pokladu dovedla.
Závěrečný třetí turnus se konal 21. 10. – 23. 10. 2022. Tentokrát nás bylo 25 a pokračovali jsme ve čtení pověstí o hradech – Karlštejn, Kokořín. Opět jsme hráli spoustu her, hledali poklad. Ale hlavním tématem byla výroba divadla a příprava divadelních představení. Děti se rozdělily do tří skupin, měly k dispozici hrad, který postavily na předešlém turnuse. Slámky, barevné papíry, krepáky, nůžky, lepidla, prostě výtvarné potřeby. A především musely zapojit svou fantazii. Téma divadelního představení bylo: Kam zmizelo dítě, a co na tom kouzelném místě dělalo? No to jsme se nestačili divit, opravdu vznikly krásné loutky a tři zajímavé příběhy. A tím se tento projekt dostal k závěru. Letos nás ještě čeká projekt Češi a čeština krok za krokem. Jedná se o pokračování cyklu z minulého roku. Ale o tom zase příště.

Jitka Morvayová, Česká omladina na Slovensku
Foto: Jitka Morvayová

Pro děti a mládežNaše srdcovka – veškeré projekty pro děti