Spolu s mými kolegy z Výboru pro národnostní menšiny a etnické skupiny jsem se v úterý 17. ledna 2023 zúčastnil setkání s paní prezidentkou Slovenské republiky Zuzanou Čaputovou. Oficiální zhodnocení tohoto setkání bylo zveřejněno na FB profilu Prezidentský palác:

„Samostatnú republiku, ktorej 30. výročie si v tomto roku pripomíname, sme budovali spolu s našimi Maďarmi, Rómami, Rusínmi, Čechmi, ale aj Ukrajincami, Nemcami, Židmi, Poliakmi alebo Chorvátmi, ktorých zástupcov a zástupkyne som dnes prijala. Spolu s našimi menšinami sme zviedli boje za slobodu, proti autoritárskemu štýlu vládnutia a za dôstojné miesto v Európe. Dnešné Slovensko je naše spoločné dielo.
Podarilo sa nám urobiť mnoho dobrého, aby občania a občianky patriaci k národnostným menšinám mohli rozvíjať svoju identitu, jazyky či kultúru, ktorá je našim spoločným bohatstvom: prijal sa zákon o používaní jazykov národnostných menšín, vznikla prvá menšinová univerzita, vznikli nové národnostné múzeá či Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Situácia však nie je ideálna. Zástupcovia menšín dlhodobo volajú po dodržiavaní jazykových práv a potrebe venovať pozornosť všetkým regiónom. Upozorňujú, že čelia snahám označiť ich za kolektívneho vinníka. Pre vzájomnú dôveru potrebujeme aj transparentnú diskusiu o menšinovom zákone, ktorý bol aj v programovom vyhlásení vlády.
Toto všetko sa nezmení zo dňa na deň, ale keď sa budeme empaticky počúvať a vecne diskutovať, spoločne môžeme dosiahnuť veľa. Želala by som si, aby sa nám darilo hľadať spoločnú vôľu, pretože iba takto urobíme zo Slovenska silnejšiu a odolnejšiu demokraciu v prospech všetkých.“

Setkání se odehrálo v přátelské atmosféře, přispěli k tomu zástupci více národnostních menšin, kteří paní prezidentce odevzdali pozdravy a drobné pozornosti. Já jsem se k nim připojil také a i když jsem se trochu chlubil cizím peřím, daroval jsem paní prezidentce loňskou veleúspěšnou publikaci Malá kniha o velkých krajanech, která vyšla zásluhou Velvyslanectví ČR na Slovensku. A povedlo se mi na tváři paní prezidentky vykouzlit i hezký úsměv, jak dokládá titulní fotografie.

Jiří Zaťovič
foto: FB/Prezidentský palác

AktuálněSetkání zástupců národnostních menšin s prezidentkou SR