Jiří Trnka, skvělý malíř, grafik, sochař a ilustrátor knížek se narodil před 100 lety v Plzni. Po studiích na gymnáziu na podnět Josefa Skupy odešel na studia do Prahy na Uměleckoprůmyslovou školu. S loutkářem Skupou později spolupracoval a pro jeho Divadlo Spejbla a Hurvínka vytvořil řadu loutek, zvláště postavičku nezapomenutelného Hurvínka.
Od roku 1936  zhruba do roku 1950 spolupracoval jako výtvarník scén a kostýmů s Národním divadlem (divadelní hra Sen noci svatojánské, Strakonický dudák, Zimní pohádka a jiné).
Jeho ilustrace ke knížce Broučci (1941), Český Betlém (1943), Pohádky tisíce a jedné noci (1956)  potěší jistě i dnes.
Také jeho působení ve filmu zanechalo pro budoucnost dílo nenahraditelné. Navrhnul kostýmy pro filmy Čapkovy povídky, Císařův pekař a pekařův císař,  pro filmovou trilogii Otakara Vávry Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem. Ale i kostýmy pro film Limonádový Joe.
Jiří Trnka založil loutkové studio Bratři v triku v roce 1945. Tři panáčkové a typická znělka lákala mnoho let před spaním děti, zvláště jeho kouzelné snímky jako Špalíček, Román s basou, Čertův mlýn. K Trnkovým nejvýznamnějším animovaným snímkům můžeme zařadit pohádku Bajaja (1950), Staré pověsti české a samozřejmě Dobrý voják Švejk. Trnka byl u těchto animovaných filmů režisérem, scenáristou a výtvarníkem. Filmy byly namluvené nejlepšími českými herci (Nasková, Štěpánek, Kohout, Vydra) – dodnes nám zní jejich hlasy. Posledními snímky byly Sen noci svatojánské, Paní husa, Kybernetická babička.
Za minulého režimu získal Jiří Trnka právem řadu ocenění – Státní cenu, Zasloužilý umělec, Československou cenu míru, Řád práce, Národní umělec. Jeho zásluhovost je jistě pro každého nezpochybnitelná. Na festivalu v Canes obdržel hlavní cenu za film Zvířátka a Petrovští.
Jiří Trnka zemřel poměrně mlád po těžké nemoci  v roce 1969 ve věku 57 let.  Je až neuvěřitelné, že za tento poměrně krátký život dal národu  tak veliký poklad.
Po vyprávění Mgr. Ježa nám Ing. Sedlatý promítnul dokumentární film o výrobě animovaného filmu. Film přímo zachytil Jiřího Trnku při práci. Tuto skutečně obdivuhodnou práci může dělat opravdu jen zanícený umělec. Na porovnání  díla Jiřího Trnky s dílem W. Dysneyho nám byly promítnuty další dva animované filmy. Tak jsme si uctili v našem klubu dílo Jiřího Trnky.

Při poslechu vyprávění Mgr. Ježa o této osobnosti české kultury uvědomila jsem si, kolik máme osobností  z doby nedávné. Nenazývali jsme je žádnými „celebritami“, ani oni se „nenosili“, ale zanechali po sobě nesmírné hodnoty. My, pamětníci, v té době v dětském věku, jsme přijímali dílo Jiřího Trnky se samozřejmostí, aniž bychom si uvědomili o jaké bohatství se s námi dělí.

Miluše Babjáková
Foto z klubu: Ing. Jiří Gregorek