Výrazné osobnosti v kultuře jižní Moravy

Ani se nedá spočítat, kolikrát za ta léta strávená na východě Slovenska jsme my Češi cestovali z Košic do naší domoviny. Za Žilinou už některým chybělo jen překročit hranici a byli doma – na Moravě. Těm druhým byla však i Olomouc ještě daleko od míst kde prožili mládí.
Mezi těmi prvními, z vlaku vystupujícími byli rodáci z jižní Moravy. A protože každý Čech miloval a miluje moravskou cimbálovou muziku, písně, tento rázovitý kraj, Český spolek v Košicích čtyřikrát pořádal zájezd právě do širšího okolí Brna.
V klubu jsme se věnovali těm nejznámějším osobnostem reprezentujícím kulturu tohoto kraje. Jižní Moravou nás provázel náš člen, moravský rodák, dlouhé roky žijící v Košicích, Jiří Gregorek. Připomenul slavné rodáky kraje: bratry Mrštíkovy, Leoše Janáčka, Bolka Polívku, Gustava Broma, Jožku Černého, ale i mnoho dalších. Jižní Morava to je také rodiště Vladimíra Menšíka, Magdaleny Kožené, Alfonse Muchy, Jiřího Mahena, významných vědců jako Gustav Mendel, Viktor Kaplan, ale i prvního československého prezidenta Tomáše Garrique Masaryka.
Zpestřením programu bylo promítání videa zájezdu. Znovu jsme procházeli branami moravských památek a poslouchali výklad průvodců. Jen na záběrech z roku 2012 jsme byli trochu mladší.

Miluše Babjáková
foto: Eva Reiznerová