Dne 2. 12. 2012 umřela vážená členka Českého spolku Martin – známa martinská výtvarnice a keramička Jitka Petrikovičová. Pocházela z Ostravy. Jako výtvarnice se věnovala také práci pro bývalý obchod ÚĽUV, a tak se dostala na Slovensko. Vdala se za profesora gymnázia v Martině, do známé a vážené martinské rodiny.
Každý, kdo prochází v poslední době Martinem nemůže opominout stálou výstavní  expozici této výtvarnice. O tom, jak byla p. Petrikovičová vážená v tomto městě vám předkládáme článek z místních novin Turiec.

MARTIN. Jitka Petrikovičová prišla do Martina za manželom v roku 1950 a odvtedy zostala mestu verná. Najskôr pracovala ako výtvarníčka a aranžérka v Matici slovenskej, o päť rokov neskôr sa rozhodla venovať výlučne autorskej tvorbe. Za prelomový v jej živote odborníci označujú rok 1972, keď dokončila svoj vlastný ateliér. V ňom v neskorších rokoch vznikali keramické diela vysokej umeleckej i úžitkovej hodnoty, ktorým dávala osobitú pečať výtvarného nápadu, vypracovania, farieb. Za roky svojho pôsobenia v metropole Turca mala viacero samostatných i kolektívnych výstav doma i v zahraničí. V roku 1999 jej bola udelená Cena primátora mesta Martin. Pri príležitosti 85. výročia narodenia jej v meste zriadili vlastnú výstavnú expozíciu.
Jitka Petrikovičová zomrela po úraze a krátkej nemoci.

Miluše Babjáková,
foto: Svatopluk Pach