V pátek 24. května 2013 se 28 členů Českého spolku Liptovský Hrádek, klub Liptovský Mikuláš vydalo do Státního divadla v Košicích na divadelní představení dramatu bratří Mrštíků Maryša.
Košice nás přivítaly nevlídným a deštivým počasím. O to srdečnější bylo setkání v prostorách Českého spolku Košice, kam jsme se ze železničního nádraží přesunuli. Pani Miluška Babjáková s kolegyní nás přivítaly, seznámily nás s historií a současnou činností spolku. Občerstvení, káva, čaj, minerálka a sladké pečivo nám přišlo vhod a všem náramně chutnalo. Živě jsme se bavili o činnosti našich spolků a za klavírního doprovodu naší členky pani Žákovičové jsme si zazpívali několik českých písní.
A přišel čas přesunout se do divadla, které bylo hlavním cílem naší návštěvy Košic. Slavnostní atmosfera divadla, i když představení se konalo v dopoledních hodinách, nás nadchla a klasické drama bratří Mrštíků Maryša, v moderním podání kostýmů a hlavně scény a dekorací, nás zaujalo zejména hereckými výkony hlavních protagonistů tohoto představení.
Po jeho skončení nás před divadlem čekala pani Babjáková, která nás pod deštníky stručně seznámila s historií Košic. Poté jsme se přesunuli do Dómu sv. Alzběty, kde jsme obdivovali mohutnost a rozsáhlost chrámu a jeho nádhernou vnitřní výzdo-bu. Dva naši členové si zavzpomínali na své svatební obřady, které se uskutečnily právě v tomto chrámu.
Z Dómu sv. Alžběty jsme se přesunuli do Auparku na oběd a po rozloučení s pani Babjákovou nás už čekala jen deštivá cesta na železniční nádraží a cesta domů, do Liptovského Mikuláše.
Při spáteční cestě jsme se shodli na tom, že nám zůstanou pěkné vzpomínky na divadelní představení, ale hlavně na srdečné přijetí ze strany Českého spolku Košice. Ještě jednou děkujeme.

Ing. Jaroslav Havel, předseda ČS L. Hrádek, klub L. Mikuláš

Regionální České spolkyČeský spolek v LiptověZájezd za divadlem do Košic