Začínáme nový rok v našem klubu

Každý nový nápad a s ním související vynález nebo objev posouvá svět dopředu. Je mnoho Čechů, kteří mají na tomto „posouvání“ také zásluhu. Může jít o velký vynález, ale i o takový, který jenom usnadňuje lidem práci nebo jim přináší větší radost z práce.
Na našem prvním posezení v novém roce jsme si připomněli některé z nich. Na jejich objevení mají zásluhu právě Češi.
Krevní skupiny. Lékař Jan Jánský po několikaletém výzkumu souvislostí mezi psychickými poruchami a krví objeví, že krev lze rozdělit do čtyř skupin. Smetanu však slízne vídeňský patolog K. Landsteiner, který za tento objev obdrží dokonce Nobelovu cenu.
Otisky prstů. Jan Evangelista Purkyně, jako profesor pražské univerzity, provádí novátorské výzkumy mikroskopem. Jako první popíše kresby na bříškách prstů. Objev se z počátku zdá malý, ale kriminalistům na celém světě pomáhá už dvě stě let.
Lodní šroub. Použít k pohonu plavidel velký šroub napadlo už Leonarda da Vinci. Na realizaci však lodní šroub čekal téměř 400 let. Josef Ressel, který ho v moderní době vynalezl, byl obyčejný lesník. Vynález v bezmezné důvěřivosti vyzradí, a tak se stane, že je mu jeho prvenství ve vývoji lodního šroubu přiznáno až po smrti.
Kontaktní čočky. Otto Wichterle se nedá odradit ani problémy s financemi. Z dětské stavebnice Merkur, z dynama z kola a z motorku gramofonu sestaví přístroj na výrobu měkkých kontaktních čoček. V roce 1963 se už kontaktní čočky vyrábí ve velkém, zájem o výrobu projeví i USA. Bez vědomí objevitele prodává tehdejší režim patent do USA. Prvenství mu však nikdo nevezme.
Semtex. Tuto plastickou trhavinu vyvinul pardubický rodák Stanislav Brebera v 50. letech minulého století a od té doby se tato výbušnina používá po celém světě. Vynález je na jedné straně užitečný, např. při demolicích, na druhé straně může být pro svět hrozbou.
Vynálezy pro naši denní potřebu.
Remoska. Tuto skvělou domácí troubu vytvořil v 50. letech nadšený konstruktér Oldřich Homuta. I dnes, po šedesáti letech, je vyhledávaná a obdivovaná v Americe, Austrálii a jinde, ale hlavně v Čechách.
Kostka cukru. Určitě si dnes nedovedeme představit, že bychom museli cukr sekat z homole cukru. Jakub Kryštof Rad, ředitel dačické rafinérie, má v roce 1841 geniální nápad a na světě je první lis na kostkový cukr.
Verzatilka. Taková malá pomůcka a jak nám pomáhá! Na jedné straně má vysouvací tuž, na druhé gumu. Slavný produkt světoznámé firmy Koh-i-noor.

Miluše Babjáková
ilustrační foto z internetu

Klubové akceZlaté české ručičky a hlavičky!