Autorka proslulých kuchařských knih Magdalena Dobromila Rettigová (1785 – 1845) byla vlastně první ženou české literatury. Málokdo ovšem ví, že byla i autorkou mnoha sentimentálních povídek. Shromažďovala kolem sebe měšťanské dívky a učila je vedení domácnosti. Půjčovala dívkám české knihy, předčítala jim. Vedla společenský salón a českou knihovnu. Osobně se stýkala s F. Palackým, J. Jungmannem, P. J. Šafaříkem. V Litomyšli patřila mezi přední osobnosti tohoto města. Psala také básně a divadelní hry.
Popularitu jí však zajistila kuchařka. Tato pomůcka žen byla vydávaná 100 let. Paní Ježová, která vedla v našem klubu besedu o této zajímavé ženě, nám donesla jedno vydání na ukázku. Nejvíc nás ale v klubu překvapila a potěšila štrúdlem upečeným podle této kuchařky. Také čtení ze známé kuchařky bylo zajímavé – Rettigové kuchařka popisuje postup vaření i pro nezkušené kuchařky, její rady platí i dnes.
Polévka se zemčatovými knedličkami: Utři na misce 6 lotů másla, pak dej pět žloutků a jedno celé vejce, šest líc ustrouhaných zemčátek, vrchovatou lžíci pěkné mouky, trochu zelené drobně rozkrájené potruželky…

Miluše Babjáková

Galerie hrdostiMagdalena Dobromila Rettigová