O čem jsme psali před deseti lety

Výzva!
Český spolek v Košicích připravoval už 3. ročník soutěže amatérských fotografů. Podrobnosti a podmínky účasti v soutěži najdete v článku, který si otevřelo 302 zvědavých návštěvníků.

Výzva!

Ve společenském klubu se ještě v istopadu 2011 probírali věhlasní čeští architekti, kterým byl také věnován rozsáhlý článek na webu. Oplatí se číst i po letech, v architektuře patří Češi ke světové špičce a s jejich prací se setkáváme opravdu na všech kontinentech.

Čeští architekti 19. a 20. století

Látka, papír, nůžky, to je návrat ke Dnům české kultury a velice zdařilé výstavě sourozenců Čepkových, která byla instalována ve Veřené knihovně Jána Bocatia v Košicích. Připomeňte si obrázky z vernisáže.

Látka, papír, nůžky

V roce 2011 už třetím rokem vycházel nový spolkový časopis Stříbrný e-vítr a tak jsme jeho vydání zveřejnili v elektronické podobě, aby si v něm mohli listovat i ti zájemci, ke kterým se nedostala tištěná verze.

SV 5/2011 SV 3-4/2011, letní dvojčíslo

Z podzimních aktivit společenského klubu jsme připomenuli zajímavou přednášku spojenou s besedou o malířské dynastii Mánesů, která byla důležitou součástí výtvarných hnutí v 19. století.

Dynastie Mánesů

A protože klubová činnost patří ve spolku mezi nejoblíbenější, přinesli jsme našim návštěvníkům a čtenářům i přehled chystaných aktivit v roce 2012. Posuďte sami, jak široký záběr klub má!

Společenský klub 2012 – program

To, že klubová činnost nespočívá pouze v poslouchání přednášek, je obecně známo. Členové spolku rádi vyrazí i za poznávacími výlety. Jako třeba do Muzea židovské kultury v Prešově, které navštívili v předvečer státního svátku na podzim.

V Muzeu židovské kultury

A hned ze začátku roku jsme dostali nabídku přihlásit se do letní žurnalistické školy, která sídlí v Havlíčkově Brodě. Že to nebyla jednorázovka potvrzuje i nejnovější nabídka zúčastnit se už 17. ročníku tohoto kampu a získat tak velmi důležité zručnosti ale také kontakty v médiích. Škoda (pro mě), že je určena především mladých od 16 do 26 let, na druhé straně, kdo jiný by měl po takové příležitosti sáhnout?!

Letní žurnalistická škola 2012

A co se před deseti lety dělo ve světě?
V Budapešti proběhla demonstrace proti nové ústavě, kterou prosadila vláda Viktora Orbána.
V Torontu zemřel Josef Škvorecký.
Papež benedikt XVI. oznámil, že jmenuje arcibiskupa Duku kardinálem.
Po nekonečném vyjednávání byl konečně schválen zákon o majetkovém vyrovnání s církví, tzv. restituční zákon.
V pátek 13. ledna došlo ke ztroskotání osobní lodi Costa Concordia se 4232 osobami na palubě.
Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia na celý den vypnula své služby na protest proti chystaným americkým zákonům proti internetovému pirátství. Návrhy podle zakladatele Wikipedie a dalších internetových firem ohrožují svobodu na internetu.
Zemřel legendární československý skokan na lyžích Jiří Raška, olympijský vítěz z roku 1968 z Grenoblu.
Samozřejmě se toho odehrálo mnohem více, není ale naší ambicí vyčerpat čtenáře.

ilustrační obrázek jsme našli na webu keramičky Evy Pikartové, jsou to andělé z ledna 2012.

Ze života spolkuO čem jsme psali před deseti lety